28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kraju męczenników

Ocena: 0
2513
Msza Święta z udziałem tysięcy Albańczyków na placu bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie, spotkania z władzami kraju, z przedstawicielami innych religii i wyznań chrześcijańskich, Nieszpory w katedrze św. Pawła oraz spotkanie w kościele Ośrodka Betania z dziećmi i podopiecznymi ośrodków charytatywnych złożyły się na jednodniową pielgrzymkę papieża w Albanii. Trwała ona 11 godzin i ograniczyła się do stołecznej Tirany i wioski Bubq. Jej hasłem były słowa: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”. Była to czwarta podróż zagraniczna Franciszka i pierwsza do kraju europejskiego.

Papieża powitał premier Edi Rama z małżonką i przedstawiciele albańskiego rządu oraz Konferencji Biskupów Albanii. Tysiące Albańczyków witały Franciszka na ulicach Tirany, a na trasie przejazdu wywieszono portrety 40 męczenników za wiarę z okresu komunistycznego, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2002 r. Oficjalne powitanie Ojca Świętego nastąpiło w Pałacu Prezydenckim.

Witając papieża prezydent kraju Bujar Nishani odwołał się do duchowego pokrewieństwa swego narodu z błogosławioną Matką Teresą z Kalkuty. Przypomniał katolickie korzenie kultury swego kraju, dzieje solidarności Stolicy Apostolskiej z jego ojczyzną. Przechodząc do stosunków albańsko-watykańskich Nishani złożył hołd św. Janowi Pawłowi II, wspomniał jego wizytę w tym kraju w kwietniu 1993, złożoną w celu „odrodzenia Kościoła” i dodania bodźca „zgodzie międzyreligijnej”. Zauważył następnie, że dzieje katolicyzmu albańskiego „stanowią ważną część katolicyzmu światowego”. Przypomniał, że męczennicy tuż przed rozstrzelaniem wołali: „Niech żyje Albania, niech żyje papież!”, gdyż – jak podkreślił – „oddawali oni życie za ojczyznę i za wiarę”.

Franciszek przypomniał w przemówieniu powitalnym, że Albania jest ojczyzną ludzi bohaterskich, którzy oddali swoje życie za niepodległość oraz męczenników, którzy dawali świadectwo swej wiary w trudnych czasach prześladowań. Zaznaczył, że doświadczenie albańskie ukazuje, iż pokojowe i owocne współżycie między ludźmi i wspólnotami należącymi do różnych religii jest nie tylko pożądane, ale również praktycznie możliwe.

Na Mszy Świętej na placu bł. Matki Teresy z Kalkuty zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy albańskich wiernych oraz pielgrzymi z Czarnogóry, Macedonii, Kosowa, a także liczna grupa misjonarzy z Polski. Sama konstrukcja ołtarza w kształcie półkola została zaprojektowana wspólnie przez architektów należących do różnych religii: katolika, prawosławnego i muzułmanina, co było znakiem pokoju i otwartych relacji międzyreligijnych, których ten kraj jest przykładem.

W homilii, nawiązując do czytanej Ewangelii, Franciszek życzył albańskim katolikom, by pokój gościł w ich domach, sercach i ojczyźnie. Przypomniał czasy brutalnej dyskryminacji i męczeństwa, kiedy komunistyczni władcy usiłowali usunąć Boga z serc wierzących i z życia narodu, do którego Ewangelia dotarła już przed dwoma tysiącami lat. Zaznaczył, że jest to kraj, który mimo wszelkich okrucieństw, doświadczył też bliskości Boga.

Przed zakończeniem Mszy Świętej za wizytę podziękował papieżowi arcybiskup Tirany Rrok Mirdita, który przypomniał o licznych ciężkich próbach i prześladowaniach, jakich doznał Kościół katolicki w tym kraju w minionych latach, a także o nowych zagrożeniach, jakie pojawiły się już po upadku komunizmu. „Cierpienia te, które były wynikiem różnych dominacji, nie zniewoliły, lecz przeciwnie – uszlachetniły ducha narodu, nauczyły nas solidarności między sobą, przyjmowania tych, którzy przeżywają trudności, wielkiej wartości jedności rodziny ludzkiej oraz dostrzegania w różnorodności i odrębności, także tych religijnych, nie przeszkody, ale bogactwa” – podkreślił hierarcha.

Przed modlitwą „Anioł Pański” Papież podziękował za świadectwo wiary i pozdrowił wszystkich, przybyłych z Albanii i z krajów sąsiednich. Na zakończenie zawierzył Kościół w Albanii i cały naród albański, zwłaszcza rodziny, dzieci i osoby starsze Matce Dobrej Rady, czczonej w sanktuarium w Szkodrze. Podczas spotkania ze zwierzchnikami innych religii i wyznań chrześcijańskich Albanii na stołecznym Katolickim Uniwersytecie Matki Bożej Dobrej Rady Papież wskazał na potrzebę dostrzeżenia w każdym człowieku brata lub siostry, a także zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego jako warunków wolności religijnej. Obecni byli muzułmanie, prawosławni, protestanci i Żydzi.

Papież nawiązał do brutalnego prześladowania ludzi każdej wiary w okresie dyktatury komunistycznej. Zaznaczył, że „kiedy w imię jakiejś ideologii pragnie się wykluczyć Boga ze społeczeństwa, dochodzi w końcu do czczenia bożków i szybko człowiek zatraca samego siebie, deptana jest jego godność, gwałcone są jego prawa”. Ofiarą tych okrucieństw jest człowiek pozbawiony nadziei i odniesień ideowych.

Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane w Tiranie przed 21 laty przez św. Jana Pawła II, że wolność religijna jest darem dla wszystkich, ponieważ stanowi podstawową gwarancję wszelkich innych form wolności. Jednocześnie jest ona ściśle związana z odrzuceniem nietolerancji i sekciarstwa oraz otwarciem się na dialog. Zaapelował, by religijność i etyka zawsze stanowczo odrzucały wszelkie formy będące wypaczonym użyciem religii. „Prawdziwa religia jest źródłem pokoju, a nie przemocy! Nikt nie może używać imienia Boga, by popełniać akty przemocy! Zabijanie w imię Boga jest wielkim świętokradztwem! Dyskryminowanie w imię Boga jest okrutne” – stwierdził Franciszek.

Po południu Ojciec Święty przewodniczył Nieszporom w katedrze św. Pawła. Papież podarował katedrze kielich mszalny, po czym wysłuchał dwóch przejmujących świadectw: 84-letniego księdza diecezjalnego i 85-letniej siostry zakonnej, którzy przetrwali komunistyczne prześladowania. Ks. Ernest Simoni Troshani został aresztowany w grudniu 1963 r. po Pasterce, jaką odprawił w swej rodzinnej wiosce Barbullush koło Szkodry. Torturowano go, by zmusić do opowiedzenia się przeciwko Kościołowi. Odmówił, więc skazano go na 18 lat więzienia, a potem przebywał w obozie pracy przymusowej. W więzieniu z pamięci odprawiał Mszę po łacinie i potajemnie udzielał Komunii.

Także siostra Maria Kaleta ze Zgromadzenia Ubogich Sióstr od Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w ukryciu dawała świadectwo swej wiary. Chrzciła nie tylko dzieci, ale także dorosłych, którzy ją o to prosili. Któregoś razu proszona przez zdeterminowaną matkę dokonała chrztu na polnej drodze wodą zaczerpniętą butem z rowu. Przechowywała w domu, w szafce nocnej, Najświętszy Sakrament, który zanosiła chorym i umierającym.

Franciszek serdecznie uściskał i ucałował obydwoje świadków prześladowań Kościoła. Nie ukrywał wzruszenia, odłożył przygotowane wcześniej i przetłumaczone juz przemówienie, po czym wygłosił przejmujący apel: – Biada księżom, zakonnikom, zakonnicom, kiedy szukają pocieszenia z dala od Pana. Jeśli szukacie go gdzie indziej, nie będziecie szczęśliwi – przestrzegł duchowieństwo, osoby zakonne, seminarzystów i członków świeckich ruchów kościelnych Albanii.

Następnie w wiosce Bubq w powiecie Kruja (ok. 30 km na północ od Tirany) Papież spotkał się w Ośrodku Betania z dziećmi ubogimi, porzuconymi, ofiarami przemocy, sierotami oraz przedstawicielami podopiecznych z innych ośrodków charytatywnych z Albanii. Ojca Świętego powitała kierowniczka placówki i młody człowiek, wychowanek ośrodka, dziś student w Rzymie. Papież zaznaczył, że miejsca takie jak Ośrodek Betania pomagają umacniać wiarę, jest on bowiem miejscem, w którym staje się ona konkretnym miłosierdziem. Wychodził stamtąd wśród niekończących się uścisków i uśmiechów garnących się do gościa dzieci. Na lotnisku Ojca Świętego żegnali premier z małżonką, która przyniosła do błogosławieństwa ich maleńkie dziecko, co sprawiło Papieżowi wyraźną radość.

KAI
fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO/POOL
Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter