28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Medziugorju kończy się 31. Mladifest

Ocena: 0
983

Pod hasłem „Chodźcie, a  zobaczycie” od soboty do czwartku, tj. 6 sierpnia trwa 31. Mladifest - Międzynarodowe Spotkanie Modlitewne Młodzieży odbywa się w Medziugorju. Do uczestników spotkania skierował przesłanie papież Franciszek przypominając, że festiwal młodych, to czas spotkania żywego Chrystusa, szczególnie w Eucharystii i w sakramencie pojednania, ale także w innych młodych ludziach.

Fot. www.mladifest.com - wieczorna Masza św. podczas zeszłorocznego 30. Mladifest

Tegoroczny Festiwal Młodych jest nieco inny ze względu na pandemię koronawirusa. Spotkania odbywają się tylko po południu, a katecheza i świadectwa od godziny 17:00. Wcześniej każdego dnia na żywo na platformach, youtube, facebooku oraz w programie stacji radiowej Mir Medjugorje emitowany jest specjalny, festiwalowy program.

PRZEKAZ NA ŻYWO

Pierwszego dnia Mszy św. uroczystego otwarcia Festiwalu Młodych o godz. 19.00 przewodniczył nuncjusz w BiH abp. Luigi Pezzuto, w niedzielę, drugiego wieczoru - prowincjał franciszkańskiej prowincji Hercegowiny dr o. Miljenko Šteko, w poniedziałek - ks. abp. Tomo Vukšić, arcybiskup koadjutor Archidiecezji Vrhbosna (Sarajewa), czwartego wieczoru we wtorek - abp Henryk Hoser - wizytator apostolski ze specjalną rolą dla parafii Medziugorje, a piątego wieczoru - kard. Vinko Puljić - arcybiskup metropolita archidiecezji Vrhbosna (Sarajewa).

Katechezy każdego dnia głoszą: abp Henryk Hoser, o. Danko Perutina, o. Ljubo Kurtović i o. Marinko Šakota, proboszcz Medziugorja.

Przesłanie do uczestników 31. Mladifestu skierował w poniedziałek papież Franciszek, a w Medziugorju odczytał je nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto.

Franciszek przekonywał m.in. że spotkania żywego Chrystusa pozwala każdemu, także, młodym ludziom odkryć sposób życia odmienny od promowanego przez współczesną kulturę, w której nie ma nic wiecznego i trwałego, a liczy się jedynie radość chwili.

Również dzisiaj Jezus spogląda na ciebie i zachęca, abyś poszedł za nim. On jest prawdziwym pięknem i młodością świata. Wszystko, czego dotknie, staje się młode i nowe, wypełnione życiem i znaczeniem

– napisał Franciszek w odniesieniu do hasła festiwalu: „Przyjdźcie i zobaczcie” (J 1, 39).

Papież zaapelował do młodych ludzi, aby nie żałowali czasu na spotkanie z Bogiem i byli gotowi na fascynującą przygodę życia, jaką jest więź z Jezusem.

Idźcie do Niego, bądźcie z Nim w modlitwie, powierzcie się Temu, który jest ekspertem od ludzkiego serca

– zachęcił Franciszek i na koniec przypomniał, że wielkim wzorem Kościoła o młodym sercu, gotowym do naśladowania Chrystusa ze świeżością i uległością, jest Maryja.

Uderza nas siła jej «tak», które wypowiedziała do anioła. Jej zgoda oznacza pełne zaangażowanie się i podjęcie ryzyka, bez innej gwarancji niż pewność, że jest się posiadaczem obietnicy Bożej. Niech ten przykład was fascynuje i prowadzi.

Treść przesłania papieża Frnaciszka na 31. Mladifest:

Coroczne spotkanie młodych w Medziugorju to czas wypełniony modlitwą, katechezą i braterskimi spotkaniami, które daje możliwość poznania żywego Jezusa Chrystusa, szczególnie poprzez uczestnictwo w Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu i sakramencie Pojednania. Jest to pomocne w odkrywaniu innego sposobu życia, różniącego się od sposobu proponowanego przez kulturę tymczasowości, wg której nic nie może być trwałe i która umie tylko czerpać radość z chwili teraźniejszej. W takim klimacie relatywizmu, w którym trudno jest odnaleźć prawdziwe i pewne odpowiedzi, błogosławieństwem są będące mottem tegorocznego Festiwalu słowa Jezusa, skierowane do Jego uczniów: „Chodźcie, a zobaczycie (J 1,39)”. Swoje spojrzenie Jezus kieruje także na was, zapraszając, byście przybyli i z Nim pozostali.

Nie lękajcie się! Chrystus żyje i chce, abyście żyli. On jest najprawdziwszą i najpiękniejszą młodością tego świata. Wszystko, czego dotknie, staje się młode, staje się nowe, napełnia się życiem i sensem (por. Posynodalna Adhortacja Apostolska Christus vivit,1) Właśnie to widzimy w scenie z Ewangelii, w której Jezus pyta idących za Nim dwóch uczniów: „Czego szukacie?” A oni odpowiedzieli: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” A Jezus im odrzekł: „Chodźcie, a zobaczycie" (por. J 1,35 - 39)”. Poszli więc, zobaczyli i zostali. Doświadczenie spotkania z Jezusem tak bardzo zapisało się w pamieci uczniów, że jeden z nich zapisał nawet czas spotkania: „Było ok. czwartej po południu” (r. 39).

Ewangelia mówi nam, że po pobycie w domu Pana dwóch uczniów zostało „pośrednikami”, dzięki którym inni Go spotkali, poznali i naśladowali. Andrzej od razu podzielił się swoim doświadczeniem z bratem Szymonem i doprowadził go do Jezusa. Nauczyciel, spojrzawszy na niego, nadał mu przydomek „Kefa” czyli „Opoka”, który stał się jego osobistym imieniem Piotr (por. J 1, 40-42). Widzimy tutaj, jak poprzez spotkanie z Jezusem stajemy się nową osobą i przyjmujemy misję, by to doświadczenie przekazać innym, ale mając spojrzenie zawsze skierowane na Niego, na Pana.

Drodzy młodzi, czy spotkaliście to spojrzenie Jezusa, które was pyta „Czego szukacie?” Czy już słyszeliście Jego głos, który Wam mówi: „Chodźcie, a zobaczycie?” Odczuliście już ten wewnętrzny impuls, by wyruszyć? Spędźcie ten czas z Jezusem, byście zostali napełnieni Jego Duchem i w ten sposób stali się gotowi na przygodę życia. Wyjdźcie Mu na spotkanie, zostańcie z Nim w modlitwie, zawierzcie Mu, bo jest znawcą ludzkich serc.

Przepiękne wezwanie Pana: „Chodźcie, a zobaczycie”, które nam przekazał młody i umiłowany uczeń Chrystusa, skierowane jest także do wszystkich przyszłych uczniów. Jezus was zaprasza, byście Go spotkali, a właśnie ten Festiwal jest okazją, byście „przyszli i zobaczyli”. Słowo przychodzić, prócz tego, że wskazuje na wykonywany ruch ciała, ma także znacznie głębszy duchowy sens. Wskazuje na kroczenie w wierze, którego ostatecznym celem jest „zobaczenie”, tzn. doświadczenie Pana i dostrzeganie dzięki Niemu pełnego i ostatecznego sensu naszego istnienia.

Wielkim wzorem Kościoła młodych serc, który jest gotowy naśladować Chrystusa ze swoją świeżością i nowością, zawsze zostaje Maryja Panna. Wciąż na nowo zachwyca siła wypowiedzianego przez Nią „tak” i  słów „niech mi się stanie”, skierowanych do anioła.

Jej „tak” znaczy brać udział i ryzykować, nie mając żadnej innej gwarancji prócz poczucia pewności dzięki przekonaniu, że jest nosicielką obietnicy. Jej „Oto Ja, służebnica Pańska” (Łk 1,38) jest najpiękniejszym przykładem, który pokazuje, co się dzieje, kiedy człowiek dobrowolnie, powierzy się w ręce Boga.

Niechaj Was ten przykład zainspiruje i będzie dla was drogowskazem! Maryja jest Matką, która czuwa nad nami, swoimi dziećmi, którzy kroczymy przez życie, często znużeni, potrzebujący, ale pragnący, aby światło nadziei nie zgasło. Tego właśnie chcemy: aby światło nadziei nie zagasło. Nasza Matka strzeże tego pielgrzymującego ludu, ludu młodych, których miłuje, który Jej poszukuje, wyciszając swe serce, pomimo że podczas drogi napotyka dużo hałasu, rozmów i rozproszeń (Christus Vivit, 48).

Drodzy młodzi, biegnijcie „pociągani przez to Oblicze, tak bardzo umiłowane, które adorujemy w świętej Eucharystii i rozpoznajemy w ciele cierpiącego brata i siostry. Niech was ponagla Duch Święty do tego biegu naprzód. Kościół potrzebuje waszego zapału, waszych intuicji, waszej wiary. (op.cit.299). W tym biegu za Ewangelią, natchnionym także przez ten Festiwal, wszystkich was powierzam wstawiennictwu Błogosławionej Dziewicy Maryi, przyzywając światło i siłę Ducha Świętego, byście mogli zostać prawdziwymi świadkami Chrystusa. O to się modlę i błogosławię was, prosząc Was także o modlitwę za mnie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter