6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W mocy ducha

Ocena: 0
572

Parafia św. Marii Magdaleny w Magdalence jest znanym ośrodkiem charyzmatycznym, gdzie przyjeżdżają wspólnoty z całej Polski. Działa tu kilka miejscowych wspólnot ewangelizacyjnych.

fot. Patryk Lubryczyński

Historia Parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence rozpoczyna się 17 sierpnia 1931 roku, kiedy to kard. Aleksander Kakowski wydał dekret o otwarciu kaplicy publicznej w gajówce, która była darowizną Piotra Dmowskiego, ówczesnego właściciela folwarku Magdalenka. Drugą fundatorką była księżna Zofia Świętopełk-Czetwertyńska, która 21 grudnia 1933 roku podarowała 6 hektarów z majątku Falenty. – Kościół był początkowo drewniany przez wiele lat trwała przebudowa. Ostatecznie został konsekrowany w 2009 roku – mówi ks. proboszcz Mirosław Cholewa.

 


UNIKATOWY FRESK

W świątyni uwagę przyciąga fresk w ołtarzu głównym „Noli Me tangere” (Nie zatrzymuj Mnie), czyli spotkanie Zmartwychwstałego Pana ze św. Marią Magdaleną. – Fresk jest unikalny, ponieważ zwykle oś spotkania na obrazach przedstawiających scenę spotkania Mistrza z uczennicą znajduje się pomiędzy Chrystusem Zmartwychwstałym, a św. Marią Magdaleną. Natomiast na fresku w naszej parafii centralną postacią jest Jezus, a święta jest przedstawiona, jako uczennica z odsłoniętym uchem i złożonymi rękoma symbolizującymi przyjęcie posłannictwa i orędzia Chrystusa – opisuje ks. proboszcz. Głównymi wykonawczyniami fresku są Karolina Patkowska-Brzozowska i Elżbieta Brzozowska.

Parafia posiada relikwie pierwszego stopnia św. Faustyny Kowalskiej, bł. Jerzego Popiełuszki, św. Marii Magdaleny oraz mistyczki św. Miriam, zwanej Małą Arabką.

 


CHARYZMATYCZNE MIEJSCE

Przy kościele parafialnym mieści się Dom Rekolekcyjny Wieczernik, którego dyrektorem jest rezydujący w parafii ks. Andrzej Grefkowicz.

– Znaczna część parafian przeszła przez rekolekcje zamknięte oraz różne formy ewangelizacji. Co roku prowadzone są niedziele ewangelizacyjne i rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym. Niektóre osoby kontynuują formację w parafialnych grupach modlitewnych. W tej chwili są trzy grupy charyzmatyczne: Emmanuel, Skała Pana, Nowe Jeruzalem – wylicza ks. Mirosław Cholewa.

Parafia wydaje miesięcznik „Magdalenka” – pierwszy numer czasopisma ukazał się 9 listopada 2008 roku. Zawiera najważniejsze informacje z życia Kościoła oraz parafii. – Miesięcznik cieszy się dużym zainteresowaniem. Nakład czasopisma to około 800 egzemplarzy, a w okresie wakacyjnym 500 sztuk – zaznacza ks. proboszcz.

Istnieją grupy męskiego i kobiecego studium biblijnego, które spotykają się co tydzień. – Raz w roku rozprowadzamy Ewangeliarze. Są to publikacje, która zawierają Ewangelię na cały rok z komentarzami i modlitwami – wyjaśnia ks. Cholewa.

Przez ostatnie trzy lata w parafii organizowana jest raz w tygodniu, od piątku do soboty, dwudziestoczterogodzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu. W parafii działa około dwudziestu kół różańcowych oraz Domowy Kościół formujący małżeństwa. Krąg małżonków założył ponad dziewięć lat temu „Kawiarenkę pod aniołami”. Jej działanie opiera się w całości na wolontariuszach. Goście płacą „co łaska”, a nadwyżki przekazywane są na cele charytatywne lub potrzeby parafii.

 


DZIEŁA PARAFIALNE

– Oprócz integracji kawiarenka jest miejscem, które stanowi przedpole działań duszpasterskich. Chodząc po kolędzie spotykam różnych parafian – czasami zaniedbanych religijnie. Takie osoby mają opory, żeby przekroczyć próg kościoła, a wtedy zaczynamy od zaproszenia do kawiarenki – opowiada ks. proboszcz.

W parafii działa także biblioteka „Nie tylko dla świętych”. – Byłem zaskoczony, że po roku działalności mieliśmy założonych około 150 kart bibliotecznych – opowiada ks. Mirosław.

Parafia była inicjatorem powstania szkół katolickich w Magdalence: Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Łazach-Magdalence.

Dzięki staraniom i zaangażowaniu ks. proboszcza Mirosława Cholewy oraz parafian, w 2014 roku powstał nowoczesny budynek szkolny. Przy zakładaniu szkoły ważne było, aby nie stwarzać barier finansowych dla uczniów chcących kształcić się w duchu katolickim. Stąd jest ona od początku istnienia publiczna oraz bezpłatna. Jak wspomina ks. proboszcz, pierwszy rok szkolny 2012/2013 rozpoczęto z jedną klasą liceum liczącą 7 uczniów. Nauka początkowo odbywała się w pomieszczeniach parafii. W ostatnim roku w obu szkołach kształciło się 274 uczniów. Ponadto pod skrzydłami parafii powstała też Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki prowadzona przez niezależną od parafii fundację Kultury.

 


OWOCE DUCHA

Ks. Mirosław Cholewa mówi, że od samego początku powołania Pan Bóg kładł mu na sercu sprawy rekolekcyjne i formacyjne duchowieństwa oraz osób świeckich. Dziełem Bożym stał się kwartalnik „Pastores”, wydawany od ponad 20 lat.

– Doświadczam działania Ducha Świętego w posłudze duszpasterskiej, zwłaszcza w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Wiele osób prosiło mnie o towarzyszenie duchowe. Podczas głoszenia kazań odczuwam, że odpowiednie słowa i natchnienia są działaniem Ducha Bożego. Podczas prowadzenia rekolekcji widzę jak Pan Bóg dotyka ludzkich serc. Także jak prowadzi nas w sprawach dotyczących inicjatyw parafialnych – mamy szkołę katolicką, chociaż patrząc po ludzku nie było szans na jej istnienie. To są owoce działania Ducha Świętego – podkreśla ks. proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter