19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie chrześcijan

Ocena: 5
2267

Świadectwo Anny Marii Jalalifar, nawróconej na katolicyzm Iranki, było najbardziej poruszającym punktem czwartej edycji Europejskiego Kongresu w Obronie Prześladowanych Chrześcijan, który odbył się 30 listopada w Krakowie.

fot. materiały organizatora

Inicjatorem i organizatorem Kongresu jest od początku prof. Ryszard Legutko, przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Tematem tegorocznego spotkania była dyskryminacja chrześcijan w Europie. To zjawisko, jak zaznaczył prof. Legutko, nasila się na naszym kontynencie. Przybiera różne formy: od upokarzania, ostracyzmu i innych form przemocy werbalnej, aż po przemoc fizyczną i prawną. Jednym z ostatnich przejawów dyskryminacji chrześcijan w prawie unijnym mogą być prace nad likwidacją klauzuli sumienia, która pozwala np. lekarzom uchylać się od wykonywania aborcji. Kolejną przyczyną, na co zwracali uwagę zaproszeni prelegenci, jest niespotykana dotąd skala migracji do Europy z krajów islamskich, działanie lobby LGTBG i gender oraz wcielanie w życie utopii tzw. społeczeństwa otwartego.

W spotkaniu uczestniczyli politycy, dziennikarze, prawnicy i duchowni z Polski i zza granicy, analizujący niebezpieczne przemiany na naszym kontynencie. Obradom w auli Zgromadzenia Księży Misjonarzy przesłuchiwało się kilkaset osób. Towarzyszyło mu także spore zainteresowanie mediów, ale wyłącznie tych publicznych, katolickich bądź konserwatywnych. Po raz kolejny okazało się, że dla dominujących mediów liberalnych i lewicowych prześladowanie chrześcijan – w odróżnieniu od niechęci wobec wyznawców innych religii – nie jest tematem wartym uwagi. Anna Maria Jalalifar, która nawróciła się na chrześcijaństwo przed laty, po ucieczce z Iranu do Austrii, mówiła o zagrożeniu dla jej bezpieczeństwa i życia, z jakim styka się w tym kraju wraz z napływem islamskich imigrantów. Z powodu islamizacji Gratzu musiała opuścić miasto.

Jednym z prelegentów był metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wskazał on rolę, jaką w dyskryminacji chrześcijan w Europie ma fałszywe rozumienie tolerancji, która stała się elementem niebezpiecznej ideologii, dążącej do budowania świata bez prawdy i bez Boga. W imię braku tolerancji dla „wrogów tolerancji” można dzisiaj szydzić z księży i sióstr zakonnych, produkować obrazoburcze spektakle i książki. A wszelkie protesty przeciwko temu przedstawiać jako brak tolerancji.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW stwierdził, że dzisiejsza idea wielokulturowości nastawiona jest na „usunięcie dominanty chrześcijańskiej z przestrzeni kultury”. Chrześcijanie zaś zbyt często zajmują w tej sprawie postawy defensywne. – Nawet w sytuacji, kiedy nie możemy wywalczyć praw, które byłyby zgodne z Ewangelią, starajmy się walczyć przynajmniej o wyjątki w prawie, które umożliwią nam życie zgodnie z własnym sumieniem – apelowała dr Gudrun Kugler z Austrii. O konieczności przeciwstawienia się dyskryminacji zakorzenionej w prawie i w kulturze mówił dr Roger Kiska z Christian Legal Centre w Wielkiej Brytanii, zajmujący się obroną chrześcijan prześladowanych w tym kraju. Przywołał liczne przypadki zwolnień z pracy nauczycieli i lekarzy za samo wyrażanie przywiązania do wartości płynących z wiary. Głęboką analizę procesów filozoficzno-cywilizacyjnych, które doprowadziły do obecnej sytuacji, zaprezentowała prof. Chantal Delsol z Francji. Stwierdziła, że chrześcijanie w Europie są już w mniejszości. Są postrzegani jako „zapóźnieni” i nie inspirują cywilizacji ani kultury.

Według Pawła Lisieckiego, redaktora naczelnego „Do Rzeczy”, Europa staje dzisiaj przed dramatycznym wyborem między kalifatem a homolandem. Źródeł współczesnego kryzysu Kościoła dopatruje się w błędnym odczytaniu się Soboru Watykańskiego II. Przed pójściem drogą Irlandii ostrzegał Polaków red. David Quinn, publikujący w „The Irish Catholic” oraz w „Sundy Times”. Jeszcze dwadzieścia lat temu zmiany obyczajowo-prawne, które zaszły w tym kraju, wydawały się niemożliwe. – A jednak się stało – powiedział, wskazując na bardzo aktywną i skuteczną działalność w tym kierunku fundacji George’a Sorosa.

Ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny „Idziemy”, wymienił kilkadziesiąt przykładów dyskryminacji i ośmieszania Kościoła w kulturze i w mediach w naszym kraju. Stwierdził, że sytuacja chrześcijan nie przypomina tej z rzymskiej areny, gdzie chrześcijanie oddawali życie za Chrystusa, ale tę z greckiej agory, gdzie św. Pawła obśmiano za wiarę w zmartwychwstanie. – Ci, którzy sterują antychrześcijańskimi procesami, czyli neomarksiści, masoneria i instytucje Sorosa, nie chcą tworzyć zastępów męczenników, bo męczennicy są posiewem nowych chrześcijan. Chcą nam raczej odebrać prawo głosu, ośmieszyć i zniszczyć naszą tożsamość – powiedział – dlatego ważne jest dobre rozpoznanie przeciwnika, świadomość swojej godności i transparentność chrześcijańskiego świadectwa.

– Musimy się jednoczyć, opracować strategię i podejmować skuteczne działania – mówił prof. Legutko, podsumowując kongres. Zaznaczył, że Polska jest jednym z tych krajów w Europie, gdzie ciągle jest największa wolność religijna i nie powinniśmy tego skarbu lekkomyślnie utracić./opr. bsk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter