8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie wolności

Ocena: 0
432

Przez wiele lat utrzymywała się bardzo dramatyczna liczba 170 tysięcy chrześcijan ginących za wiarę rocznie – co trzy minuty ktoś tracił życie. - mów ks. prof. dr. hab. Waldemar Cisło, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

fot. episkopat.pl

Dlaczego potrzebujemy badań naukowych na temat prześladowań chrześcijan i organizowanej pomocy dla nich?

Od lat docierają do nas informacje o prześladowaniu chrześcijan. Ci, którzy zajmują się tematem wolności religijnej, bez wątpienia przyznają, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią. Potwierdzają to liczby, które podaje Stolica Apostolska. Kilka lat temu stały przedstawiciel Ojca Świętego przy ONZ poinformował, że przez wiele lat utrzymywała się bardzo dramatyczna liczba 170 tysięcy chrześcijan ginących za wiarę rocznie – co trzy minuty ktoś tracił życie. Ostatnio sytuacja trochę się uspokoiła. Niemniej, zazwyczaj w okolicach świąt Bożego Narodzenia bądź Wielkanocy, dowiadujemy się o zniszczonych kościołach, eksplozjach czy porwaniach księży.

Stałym problemem jest sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, np. w Syrii, Iraku – to krwawiąca rana Kościoła. Zbliżająca się wizyta Ojca Świętego w Iraku będzie kolejną próbą ratowania wyludniającej się społeczności Kościoła Chaldejskiego. Przypomnijmy, że w 2003 r. liczyła ona 1,5 miliona wiernych. Dzisiaj oficjalnie mówi się, że jest ich ok. 250 tysięcy, ale niektóre źródła podają tylko ok. 100 tysięcy. Dzisiaj stoimy przed pytaniem, czy z mapy Iraku zostaną wymazani chrześcijanie. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i inne organizacje, udzielając pomocy, starają się badać przyczyny nienawiści i tych sytuacji, które powodują, że ludzie giną za wiarę. Chcemy te dane usystematyzować.

 

Jak zrodził się pomysł, aby powstało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie?

Złożyło się na to kilka przyczyn. Wolność religijna była tematem, którym już wcześniej zajmowaliśmy się od strony naukowej. W ramach tej pracy Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie razem z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego i Instytutem Ordo Iuris wydało podręcznik „Wolność religijna. Wybrane zagadnienia”. Chcemy na poziomie naukowym doprowadzać do wymiany poglądów, organizować konferencje i przybliżać problemy, które się pojawiają. Podobne centra działają już w Budapeszcie i Barcelonie, a kilka ośrodków naukowych rozwinęło się też w Stanach Zjednoczonych.

Centrum uzyskało wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki, a przyczyniło się do tego m.in. zjawisko chrystianofobii, dostrzegalne na terenie całej Europy. Pan minister podczas otwarcia Centrum powołał się na własne doświadczenia: gdy mówi o chrześcijaństwie i wartościach chrześcijańskich, o wprowadzaniu do szkół tych wartości, które wynikają chociażby z nauczania św. Jana Pawła II, spotyka się wręcz z alergiczną reakcją czy obsesyjną nienawiścią. W Polsce doprowadzono do sytuacji, że gdy ktoś deklaruje swoją wiarę, spotyka się z aktem przynajmniej werbalnej agresji. Myślę, że dla wszystkich przykładem i ostrzeżeniem jest to, co dzieje się w ostatnich latach we Francji – płonące kościoły, czego symbolem jest katedra Notre Dame, czy wydarzenia z Nicei, gdzie modlący się w kościele zostali zamordowani. Francuski dziennik „Le Figaro” podał, że liczba ataków na miejsca kultu judaizmu, islamu i innych wyznań zmniejsza się, natomiast w ciągu roku–dwóch liczba ataków na miejsca kultu chrześcijan wzrosła niemal dwukrotnie.

 

Dotąd dyskryminację chrześcijaństwa traktowaliśmy jako problem innych państw. Ostatnio, obserwując polskie ulice, mogliśmy się przekonać, że to również nasz problem…

Widzimy, że jest potrzeba dyskusji. Poza tym dostrzegamy, że eliminacji chrześcijaństwa dokonuje się już na poziomie języka. W Wielkiej Brytanii od wielu lat jest problem, by na święta zakupić kartkę z motywem bożonarodzeniowym. Zamiast o świętach Bożego Narodzenia mówi się o przerwie zimowej. Do tej pory dziwiliśmy się, że tak się dzieje na Zachodzie, a w ubiegłym roku wielu mieszkańców naszej stolicy zobaczyło w warszawskiej przestrzeni miejskiej życzenia świąteczne i grafikę, których przesłanie dalekie było od istoty świąt Bożego Narodzenia.

Tymczasem ludzi zajmujących się tematyką wolności religijnej ostatnie wydarzenia, w tym marsze, przeraziły. Nawet za czasów mrocznego komunizmu ZOMO i inne oddziały siłowe raczej unikały profanowania miejsc świętych czy wchodzenia na teren kościołów i uniwersytetów. Dzisiaj tę granicę przekroczono. W czasie marszów dochodziło do fizycznych ataków na księży, którzy szli z Najświętszym Sakramentem, do profanacji miejsc kultu i profanacji samego Najświętszego Sakramentu. Chcielibyśmy, żeby różnice poglądów były prezentowane w formie sympozjów i dyskusji uniwersyteckich, nawet ostrych, a nie na ulicach.

 

Jakie działania podejmie Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej?

Przynajmniej dwa razy w roku chcemy organizować konferencje międzynarodowe, żeby tworzyć forum dyskusyjne. Będą wydawane raporty, mamy w planach prowadzenie strony internetowej.

Już dziś korzystamy z doświadczeń innych ośrodków naukowych. Osobiście uczestniczyłem w świetnie zorganizowanej konferencji w Budapeszcie, poświęconej różnym aspektom wolności religijnej, mamy też dobre kontakty z Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych. Chcemy również nawiązać czy pogłębić współpracę z innymi ośrodkami, m.in. w Wiedniu. Naszymi naturalnymi partnerami w kolejnych działaniach będą Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego czy inne Wydziały Teologiczne, gdzie niektórzy profesorowie już dziś tymi zagadnieniami się zajmują.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter