25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W papieskiej służbie

Ocena: 0
1830

Po raz pierwszy pojawili się podczas drugiej wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1983 r. Szybko nazwano ich Białą Służbą. Dziś są gotowi, by służyć przy Franciszku.

Częstochowa, czerwiec 1983 r.: podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze grupa harcerzy spontanicznie angażuje się we wspieranie pielgrzymów. Udzielają pierwszej pomocy, organizują dojazd karetek dla potrzebujących i transport dla osób niepełnosprawnych, z rzucanych z tłumu kwiatów układają na trasie przejazdu papieża harcerskie lilijki. Zyskują sympatię, uznanie i wdzięczność pielgrzymów.

To młodzież zgromadzona wokół oddolnego ruchu odnowy polskiego harcerstwa – powstającego na bazie zdelegalizowanych w 1982 r. Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM). Jest ich wtedy ze dwa tysiące, kilka lat później mają już dobrze zorganizowaną wielką akcję z powołanymi sztabami i regulaminami zdobywania podczas Białej Służby sprawności. Bo od 1991 r. są tak właśnie nazywani. Z zapałem pełnią służbę podczas pielgrzymek Jana Pawła II. Po jego śmierci jadą do Rzymu. Obsługują pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski i pielgrzymki Polaków na beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Dziś są gotowi do niesienia pomocy podczas Dni w Diecezjach, a później Światowych Dni Młodzieży, na które przybędzie Franciszek – ramię w ramię harcerze z ZHP, ZHR i Skauci Europy.

 

Pełna mobilizacja

Ich pomoc jest nieoceniona: będą towarzyszyć wszystkim działaniom organizacyjnym, począwszy od informowania pielgrzymów, a na profesjonalnej asyście medycznej kończąc. Za przygotowanie do pełnienia tej funkcji podczas ŚDM odpowiada Harcerska Szkoła Ratownictwa, która zorganizowała szereg kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Harcerscy wolontariusze będą zabezpieczać wszystkie imprezy odbywające się podczas Światowych Dni Młodzieży. Ich zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo i porządek – zapewnienie drożności ciągów ewakuacyjnych, pomoc uczestnikom w sprawnym zajmowaniu miejsc w sektorach oraz ich opuszczaniu, przygotowanie punktów medycznych i szpitala polowego. Harcerze będą pełnić służbę w miasteczkach pielgrzymów, na lotniskach, dworcach, podczas koncertów, przemarszów i Mszy Świętych.

Biała Służba to pomoc nie tylko medyczna, ale także – poza informacyjną i porządkową – służba aprowizacyjna, która zajmie się roznoszeniem wyżywienia dla pielgrzymów w wyznaczone miejsca. Do tego dochodzi jeszcze służba kwatermistrzowska: harcerze będą dbać o sprzęt i powierzone narzędzia, dopilnują też spraw związanych z kwaterunkiem pielgrzymów.

 

Najlepsza lekcja życia

Doskonale zorganizowani i wyszkoleni harcerze są gotowi do podjęcia tego wyzwania. Ale Biała Służba to nie tylko wiedza i umiejętności. Udział w niej to doświadczenie wielopłaszczyznowe – zapewniają harcerze. Daje rozwój duchowy, społeczny i osobisty. Służba to filar harcerskiego wychowania.

– To niezwykłe doświadczenie poczucia jedności ludzi, bo tylko wspólna organizacja umożliwia nam realizowanie powierzonych zadań – opisuje swoją przygodę z Białą Służbą dh Marcin Ogłuszka, który współtworzył ją podczas beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie, w 2011 r. W święto 3 Maja w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore, wśród tysięcy polskich pielgrzymów, harcerze pełnili służbę podczas wielkiej liturgii dziękczynienia Polaków i całego polskiego episkopatu za beatyfikację.

Kolejne pokolenia uczą się, jak służyć innym. – Postawą naszych wolontariuszy chcemy dawać przykład dla ich młodszych kolegów i koleżanek – mówi dh. Monika Kubacka z ZHP. To w końcu wyjątkowa lekcja wiary, tolerancji, pokory, pojednania i miłosierdzia. Podczas wizyty Benedykta XVI Białą Służbę podjęło ponad 5 tys. harcerek i harcerzy, a liczba gotowych do zaangażowania się w tegoroczne ŚDM ciągle rośnie.

 

Skauci Europy

Do Polski przybędzie ponad 1500 Skautów Europy z 11 krajów – z Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Litwy czy Białorusi – by wspólnie świętować Światowe Dni Młodzieży. W Polsce ich członkiem jest Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

W duchu skautingu chcą pomagać innym – od najbardziej prozaicznych spraw, jak roznoszenie wody, po dbałość o porządek i bezpieczeństwo w czasie głównych wydarzeń. Tak zamierzają realizować ideę dobrego uczynku jako służby chrześcijańskiej, która jest istotą ich ruchu. – Harcerki i harcerze z „Zawiszy” brali czynny udział w Białej Służbie podczas wszystkich pielgrzymek św. Jana Pawła II do ojczyzny, począwszy od 1983 r. Nie może nas zabraknąć podczas tak wielkiego święta wiary – zapewnia Tomasz Podkowiński ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter