28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W pierwszym kraju chrześcijańskim

Ocena: 0
1731

„Chrześcijaństwo jest dla nas czymś więcej niż religią. To styl życia, który zaszczepił w Ormianach pragnienie życia w pokoju i filozofię przezwyciężania trudności powściągliwością i godnością” – powiedział prezydent Armenii Serż Sarkisjan na powitanie Ojca Świętego Franciszka.

Papież przebywał w Armenii w dniach 24-26 czerwca, a na wizytę złożyły się: wspólna modlitwa z katolikosem Gareginem II w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego (OKA) w Eczmiadzynie, wizyta w miejscu pamięci Cicernakaberd w Erywaniu, Msza Święta z udziałem tysięcy wiernych Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Giumri, spotkanie ekumeniczne i modlitwa o pokój oraz udział w Boskiej Liturgii OKA w Erywaniu.

W najstarszej chrześcijańskiej świątyni na świecie, katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Eczmiadzynie, papieża witały rzesze ludzi, dźwięki dzwonów i pieśni liturgicznych w staroormiańskim języku. Garegin II przypomniał postać św. Grzegorza – drugiego po apostołach Tadeuszu i Bartłomieju Oświeciciela narodu ormiańskiego.

 

Metz Yeghern

Papież przywołał ubiegłoroczne spotkanie w Watykanie, gdzie upamiętnione zostało stulecie Metz Yeghérn, „Wielkiego Zła” – rzezi Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915-17. Zaznaczył, że tragedia ta zapoczątkowała „listę ludobójstw ubiegłego wieku, możliwych za sprawą niedorzecznych motywacji rasowych, ideologicznych lub religijnych, które przyćmiewały umysł oprawców tak dalece, że stawiali sobie za cel zamiar unicestwienia całych narodów”.

Franciszek powiedział, że dziś często ofiarą dyskryminacji padają chrześcijanie, wiele zaś osób na skutek wojen zmuszanych jest do opuszczenia swych domów. – Niezbędne jest zatem, aby osoby odpowiedzialne za losy narodów mężnie i niezwłocznie podjęły inicjatywy mające na celu położenie kresu tym cierpieniom, czyniąc priorytetowymi celami dążenie do pokoju, obrony i przyjęcia tych, w których wymierzone są ataki i prześladowania, promocję sprawiedliwości i zrównoważonego rozwoju – stwierdził Franciszek. W przemówieniu papież użył słowa „ludobójstwo”, którego nie było w jego wcześniej przygotowanym tekście. Jak zapewnił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ, papież użył tego słowa nie po to, aby „przypomnieć o ranach i uzdrowić je ani aby je otwierać i ponawiać, ale aby budować pojednanie i pokój w przyszłości”.

Franciszek odwiedził kompleks pomnikowy Cicernakaberd – Jaskółczą Twierdzę – poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w latach 1915-17, położony na wzgórzu w Erywaniu o tej samej nazwie. Na jednym z transparentów dziękowano papieżowi za uznanie ludobójstwa Ormian; zgromadzeni odmówili w swoim języku „Ojcze nasz”. Obecna była grupa potomków prześladowanych Ormian, którzy zostali w tamtym okresie ocaleni i ugoszczeni w Castel Gandolfo przez papieża Benedykta XV. W złotej księdze Cicernakaberd napisał: „Niech Bóg strzeże pamięci narodu ormiańskiego. Pamięci nie wolno rozmywać ani jej poniechać. Pamięć jest źródłem pokoju i przyszłości”.

 

Pamięć, wiara, miłość

Drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Armenii jest Giumri, główne skupisko katolików ormiańskich, ciężko zniszczone w trakcie wielkiego trzęsienia ziemi w 1988 r., kiedy zginęły tysiące osób. Tam Franciszek – w obecności 25 tys. wiernych nie tylko z Armenii, ale także z pobliskiej Gruzji i całego świata – odprawił Mszę Święta. Katolikos Garegin II przypomniał, że w Armenii w czasach sowieckiego ateizmu kościoły zostały zniszczone i tylko dzięki gorliwemu oporowi ludu macierzysta siedziba Świętego Eczmiadzyna i kilka innych świątyń pozostały otwarte. Także kościół Matki Bożej w Giumri pozostał częściowo otwarty i służył wszystkim Ormianom z północy kraju oraz miejscowym prawosławnym, stając się w ten sposób promotorem i głosicielem ekumenizmu.

Ojciec Święty zaznaczył, że w Giumri trzeba podziękować przede wszystkim Bogu za wszystko, co zostało odbudowane. Jednocześnie zaproponował, aby katolicy w Armenii budowali dziś swoje życie chrześcijańskie na trzech fundamentach: pamięci, wierze i miłości miłosiernej. Mówiąc o pamięci zaznaczył, że chodzi zarówno o pamięć osobistą, jak i pamięć narodu, bowiem, jak podkreślił, „wiara chrześcijańska, która stała się tchnieniem narodu, jest sercem jego pamięci”. Franciszek zachęcił też do odkrywania ciągle na nowo piękna wiary, by nie ograniczać jej do czegoś z przeszłości ani chować jej do archiwum. Jako trzeci fundament papież wskazał miłość miłosierną. – Jesteśmy przede wszystkim wezwani do niestrudzonego budowania i przebudowywania dróg jedności i budowania mostów jedności oraz przekraczania przeszkód oddzielenia. Niech ludzie wierzący zawsze dają przykład, współpracując między sobą we wzajemnym szacunku i dialogu, wiedząc, że „wśród uczniów Chrystusa dopuszczalna jest jedynie taka rywalizacja, która pozwala wykazać, kto potrafi ofiarować większą miłość” – stwierdził.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter