28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Pokuty w Gietrzwałdzie. "Prośmy o szczerą spowiedź"

Ocena: 0
1986

Nabożeństwo pokutne pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu i z indywidualną spowiedzią zostało odprawione w sobotę w ramach Dnia Pokutnego w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Spowiedź odbywała się w warunkach polowych na gietrzwałdzkich błoniach.

fot. pixabay.com

Nabożeństwo pokutne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu i z indywidualną spowiedzią było jednym z najważniejszych punktów Dnia Pokutnego w Gietrzwałdzie.

Na błoniach gietrzwałdzkich zgromadziły się tysiące wiernych. Podczas nabożeństwa dominikanin o. Stanisław Przepierski tłumaczył - nawiązując do hasła Dnia Pokutnego "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej" - że podstawą do wszelkiej wolności jest odrodzenie ludzkich sumień. Polacy powinni o tym pamiętać, mając także w pamięci zgubne konsekwencje zepsucia moralnego, politycznego i społecznego, jakie doprowadziło do wymazania Rzeczpospolitej z mapy Europy na 123 lata.

Zakonnik w nawiązaniu do ślubów jasnogórskich króla Kazimierza, powtórzonych potem przez prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego nawoływał do naprawy postaw ludzkich wszystkich Polaków. Zwracał uwagę na potrzebę ochrony życia poczętego, wyzwalania się z nałogów, budowania wierności małżeńskiej, bycia przywiązanym do przeszłości, która jest źródłem dumy z dorobku narodowego wypracowanego przez przodków. Krytykował kult egoizmu i zapatrzenia się w siebie oraz niewrażliwość na potrzebujących i konsumpcjonizm.

- Prośmy teraz Maryję tu, w Gietrzwałdzie, aby wyprosiła nam łaskę prawdziwej i szczerej spowiedzi, uwolnienia się z tego, co nas zniewala i zaproszenia Chrystusa w te wszystkie mechanizmy, ktore nas do tych osobistych zniewoleń doprowadzają, a co znajduje swoje przełożenie w życiu rodzinnym i społecznym - mówił o. Przepierski.

Posługę udzielania sakramentu pokuty i pojednania poprzedziła prowadzona przez abp. Górzyńskiego modlitwa za samych kapłanów, aby "byli łagodni w pocieszaniu grzeszników, roztropni w zadawaniu pytań i wprawni w udzielaniu pouczeń".

Spowiedź odbywała się w warunkach polowych. Udzielali jej - jak to zapowiadał wcześniej abp Józef Górzyński - zarówno kapłani z archidiecezji warmińskiej, jak i z innych diecezji. W trakcie spowiedzi odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter