28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W sercu Kościoła

Ocena: 0
2099

Watykańskie kongregacje, Ambasada Polska przy Stolicy Apostolskiej, Radio Watykańskie, Uniwersytet Gregoriański i wiele innych miejsc stało otworem dla księży uczestniczących w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez tygodnik "Idziemy".

Na tarasie Uniwersytetu Gregoriańskiego

W Kongregacji Nauki Wiary przyjął uczestników wyjazdu sam jej prefekt kard. Gerhard Ludwig Müller. Po przesłaniu wygłoszonym w języku polskim (tekst pod linkiem) kard. Müller długo odpowiadał na pytania księży. Dotyczyły one przyczyn dystansowania się niektórych niemieckich hierarchów od Rzymu oraz największych zagrożeń dla wiary i sposobów przeciwdziałania im. Kardynał zaznaczył, że katolicy w Niemczech stanowią obecnie niespełna 30 proc. społeczeństwa. Od czasów reformacji poddawani są wpływom protestanckim i sekularyzacyjnym. W tej sytuacji z ust niektórych niemieckich kardynałów i biskupów padają takie oczekiwania, od których kard. Müller się odcina, ponieważ są one niezgodne z Biblią, tradycją i współczesnym nauczaniem Stolicy Apostolskiej. Kardynał wielokrotnie podczas spotkania wyrażał szacunek i podziw dla Polski i dla Kościoła w Polsce. Przestrzegał jednak przed spoczęciem na laurach i erozją kapitału wiary.

W Kongregacji Edukacji Katolickiej z księżmi spotkał się jej były prefekt kard. Zenon Grocholewski, obecnie przewodniczący specjalnej komisji ds. trudnych przy Kongregacji Nauki Wiary. Przedstawił skalę zaangażowania Kościoła w edukację. Podkreślił, że szczególnie w Azji niemało jest krajów, w których liczba uczniów szkół katolickich jest większa niż liczba mieszających tam katolików. W kwestii spraw trudnych, szczególnie dotyczących oskarżeń duchowych o pedofilię, kard. Grocholewski opowiedział się za rzetelnymi śledztwami, uczciwymi procesami i konsekwentnym karaniem winnych.

Wizyta w Kongregacji Ewangelizacji Narodów była – szczególnie dla księży z diecezji warszawsko-praskiej, stanowiących zdecydowaną większość wśród 31 uczestników wyjazdu – wędrowaniem po śladach abp. Henryka Hosera SAC, który przed laty był tu sekretarzem pomocniczym. Wielkie wrażenie zrobiło archiwum kongregacji, gromadzące dokumenty nawet sprzed kilkuset lat o Kościele w krajach wówczas misyjnych.

Jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski podczas spotkania w watykańskiej noclegowni dzielił się swoim rozumieniem papieskiego wezwania do miłosierdzia wobec potrzebujących.

W Radiu Watykańskim gospodarzem był dyrektor programowy o. Andrzej Majewski SJ. Najbardziej zaskakująca była liczba języków, w których radio nadaje. Ostatnio do ponad czterdziestu redakcji językowych dołączyła redakcja arabska.

Na Uniwersytecie Gregoriańskim serdecznie podejmował księży dziekan Wydziału Teologii, znany z naszych łamów o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ. W zabytkowej auli sławnej „Gregoriany” dzielił się tym, co na co dzień wykłada studentom: nauką o Trójcy Świętej i o jej znaczeniu dla naszego przeżywania wiary. Goście mieli też okazję zwiedzić uczelnię od parteru aż po taras na dachu, z którego rozpościera się urzekający widok na Rzym.

Rodzinny przebieg miało spotkanie w Ambasadzie Polskiej przy Stolicy Apostolskiej z ambasadorem Januszem Kotańskim i jego małżonką. W tym miejscu, które jest na styku Kościoła i Ojczyzny, księża szybko poczuli, że są „u siebie”. Z uznaniem przyjęli zapewnienia ambasadora, że drzwi placówki są dla nich zawsze otwarte.

W programie wyjazdu, w dniach 19-26 września, pod hasłem „Kapłańskie ad limina”, nie mogło zabraknąć udziału w audiencji środowej oraz w niedzielnej modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem papieża Franciszka. W jubileuszowym Roku Miłosierdzia uczestnicy wyjazdu nawiedzili cztery wielkie rzymskie bazyliki, przechodząc przez ich Drzwi Święte. Prócz tego odwiedzili bazylikę św. Wawrzyńca, kościół św. Bartłomieja i nowych męczenników, katakumby św. Kaliksta, kościół upamiętniający miejsce ścięcia św. Pawła Apostoła przy Trzech Źródłach oraz główną siedzibę Opus Dei. Jednym z największych przeżyć była jednak modlitwa w Grotach Watykańskich, dziewięć metrów pod posadzką bazyliki św. Piotra, przy skromnym grobie pierwszego papieża, odkrytym niedawno na antycznym cmentarzysku pomiędzy pogańskimi grobowcami.

Okazją do relaksu był wyjazd do letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo oraz do sanktuarium maryjnego w Mentorelli – jednego z ulubionych miejsc górskiego odpoczynku św. Jana Pawła II. Miejscem tym opiekują się polscy księża zmartwychwstańcy, zawsze po polsku gościnni.

ks. Henryk Zieliński
Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter