Ponad pięć tysięcy mężczyzn przeszło w ciągu pięćdziesięciu lat przez kurs lektorski w archidiecezji warszawskiej. Prawie co dziesiąty z nich odkrył powołanie do kapłaństwa.
Myśl o zajęciach przygotowujących lektorów do pełnienia funkcji przy ołtarzu pojawiła się w 1965 r., po zakończeniu obrad Soboru Watykańskiego II, który w swojej Konstytucji o liturgii podkreślił powagę funkcji liturgicznej pełnionej przez osoby świeckie. Zadania tego podjął się ks. Jan Zygmunt Szymborski, pracownik Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe. Choć spotkania odbywały się nieregularnie i w różnych miejscach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po tych początkowych latach przygotowania lektorów podjął się ks. Bogusław Bijak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa w Kurii. Kurs został skrócony do roku, a harmonogram spotkań przybrał systematyczną formę. Nieprzerwanie od 1969 r. kurs prowadzi ks. prałat Wiesław Kądziela.
Pierwsza promocja, zwana wówczas „święceniami lektorskimi”, odbyła się 15 maja 1969 r. w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. – Przystąpiło do niej pięćdziesięciu kandydatów, a włączył ich do grona lektorów bp Bronisław Dąbrowski – wspomina ks. Kądziela. – Podczas agapy po uroczystości powiedział: „Zgodnie ze starożytnym zwyczajem dobrze by było, żebyście ze swojej pięćdziesiątki złożyli »dziesięcinę«, to znaczy, aby pięciu z was podjęło dalszą drogę i przygotowało się do kapłaństwa”. Słowa te okazały się prorocze – pięciu lektorów rzeczywiście wybrało służbę kapłańską; także w kolejnych latach zawsze znalazł się ktoś, kto następnie wstąpił do stanu duchownego.
Od 1974 r. kursanci biorą udział również w przygotowanych dla nich wakacyjnych rekolekcjach. Początkowo odbywały się one w Łąkcicy k. Krościenka nad Dunajcem, następnie w Kościelisku, w podwarszawskiej Magdalence, a w końcu w gmachu seminarium przy Krakowskim Przedmieściu.
W kursie uczestniczą przede wszystkim licealiści, ale w 2015 r. zdarzyło się, że najmłodszy uczestnik miał 14, a najstarszy 80 lat. Aby zostać przyjętym do grona kursantów, należy dostarczyć list polecający od proboszcza. W przygotowanie lektorów włączają się również klerycy.
– Konieczne do zaliczenia są takie przedmioty jak biblistyka – aby przyszli lektorzy zapoznali się z Pismem Świętym bardziej szczegółowo, ale też liturgika, fonetyka i śpiew liturgiczny – wymienia ks. Kądziela. – Zapraszane są także różne osoby, które mówią o życiu duchowym i o wierze – jak ona ma ukształtować życie. Zawsze powtarzam kursantom, że najpierw sami muszą zrozumieć, co czytają, sami przyjąć Słowo Boże, by móc przekazać je innym. Ważny jest również kontakt wzrokowy z odbiorcą.
Zajęcia to nie wszystko. Promocję lektorską poprzedza sprawdzian umiejętności. – Egzamin jest praktyczny – zdradza duszpasterz. – Czytają przy mikrofonie w kościele, potem śpiewają. Natomiast sama promocja lektorska ma swój rytuał posłania. Biskup trzyma otwartą księgę, a lektorzy kładą ręce na księdze i w odpowiedzi na słowa biskupa wyrażają swoje „Amen”, jako wyraz zaakceptowania tej posługi. I potem są dumni! Dostają znaczek lektorski, legitymację – i działają.
Pomimo wymagającego programu, przez pół wieku kurs lektorski zyskał już pięć tysięcy absolwentów, a niebawem dołączy do nich kolejnych ponad dwustu lektorów. Jak podkreśla ks. Kądziela, liczba nowo promowanych lektorów nie spada, ale nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. – Niektórzy przysyłają już na kurs swoich synów! Trzeba się cieszyć, że w tym zwariowanym świecie jeszcze są młodzi ludzie, którzy chcą zrobić coś pozytywnego – mówi.
Absolwenci kursu są dziś między innymi politykami, dziennikarzami, a ponad czterystu zostało księżmi. Do tego grona należy biskup diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który tak wspomina swoje uczestnictwo w zajęciach lektorskich: „Doświadczenie kursu lektorskiego było najbardziej przełomowym etapem dla mojego życia oraz kształtowania wiary. Bogactwo spotkanych ludzi, przekazywane treści, a przede wszystkim mocne doświadczenie żyjącego Boga były ogromną pomocą w przeżywanych wówczas rozterkach młodego człowieka i kształtującej się odpowiedzialności za życiowe wybory”.
Jubileusz pięćdziesięciolecia kursu i promocja lektorska odbędą się 19 października w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.