29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W służbie Zbawieniu

Ocena: 0
1245

Homilia wygłoszona podczas ingresu do katedry warszawsko-praskiej, 20 stycznia

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jezusowi Chrystusowi, który nas miłuje, który przez swoją krew uwolnił nas od grzechów i uczynił królestwem i kapłanami dla Boga i Ojca swojego. Jemu chwała i moc na wieki wieków. A wszystkim – korzystając z dostojnego słowa św. Pawła z Listu do Rzymian (Rz 1,7), którzy przybyliście na warszawską Pragę – umiłowanym przez Boga, powołanym, świętym – łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa.

Wypada raz jeszcze powtórzyć powitanie, bo jest to niezwykle ważna cząstka w naszym dzisiejszym spotkaniu. To nie spełnienie technicznego obowiązku, ale nawiązanie prawdziwie braterskich relacji, szczególnie kiedy jest to spotkanie, które wyznacza nam modlitwa, w takim miejscu oraz takiej okoliczności.

Wielkim darem dla naszej wspólnoty diecezjalnej jest obecność czcigodnych pasterzy Kościoła katolickiego z Księdzem Kardynałem, naszym Metropolitą, Nuncjuszami Apostolskimi w Polsce i Tanzanii oraz Księdzem Prymasem na czele, biskupów z sąsiedztwa i dalszych stron. Cieszymy się modlitwą licznie przybyłych kapłanów i osób życia konsekrowanego. Wśród grona kapłańskiego są moi koledzy z roku święceń z bp. Tadeuszem Pikusem na czele. Cieszę się obecnością naszych sąsiadów, reprezentujących Kościół Prawosławny.

Wdzięcznym sercem ogarniam was, siostry i bracia świeccy, którzy w życiu codziennym podejmujecie przeróżne zadania, w ten sposób wypełniając swoje powołanie. Bądźcie pozdrowieni.

Są pośród nas tacy, dla których ta świątynia jest kościołem parafialnym, dla innych katedrą ich diecezji, ale znaczą część stanowią goście, nawet z dalekich stron, choćby ci przybyli z terenu diecezji ełckiej z bp. Jerzym Mazurem na czele; także z moich rodzinnych stron. W tym miejscu pragnę na ręce bp. Jerzego złożyć wyrazy nie tylko serdecznych pozdrowień, ale przede wszystkim wyrazy wdzięczności, że na ponad 12 lat ze wspólnotą przygarnął, umożliwił pracę, służbę, mówiąc krótko, czułem się tam znakomicie. I dzisiaj wobec całej wspólnoty chciałbym z całego serca powiedzieć: dziękuję wam!

Łączy nas wszystkich tutaj zgromadzonych jedno pragnienie – „Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony” (1 P 4,11).

***

To miejsce, do którego dzisiaj wstępuję wraz z wami, znane jest mi od połowy lat 80., kiedy, towarzysząc kard. Józefowi Glempowi, modliliśmy się tu przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego – obraz jest ten sam, ale miejsce było wtedy bardzo skromne. Dziś zebrało ono na modlitwę wielką rzeszę osób prawdziwe kochających Kościół święty, aby uprosić potrzebne łaski dla całej wspólnoty diecezjalnej i kolejnego pasterza. Warto przypomnieć, że to właśnie u św. Floriana miały miejsce początki w Warszawie i na całym Mazowszu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego – w każdy piąty dzień miesiąca, a bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy pasterz nowej diecezji, ma zawołanie In Te confido (Tobie ufam). Warto też wspomnieć, że ta świątynia dała początek pięknej serii świątyń zaprojektowanych przez inż. arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, oraz że tutaj proboszczem i dziekanem praskim był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel zgromadzenia sióstr loretanek. Także strażacy obrali ją jako swoją katedrę.

W jednej z modlitw usłyszymy: „Składając Ofiarę, która nam przypomina niezmierzoną miłość Twojego Syna, pokornie prosimy Cię, Boże, aby przez posługę Kościoła dzieło zbawienia było owocne dla całego świata”. Chciałbym, aby ta intencja – służby dla zbawienia – towarzyszyła mnie, kapłanom i całemu Ludowi Bożemu na zawsze !

***

Ta rodzina diecezjalna wchodzi w drugie 25-lecie istnienia. W Bulli Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus, uzasadniając utworzenie nowych struktur diecezjalnych napisano: „aby biskup mógł stosownie i skutecznie wypełniać wszystkie swoje obowiązki, jak tego coraz bardziej wymagają potrzeby religijne, duchowe i moralne oraz zmiany społeczne i kulturalne, dokonujące się w dzisiejszych czasach”.

Czas pokazał, że kolejny posłany do posługi biskup może z radością dzisiaj zaświadczyć i powiedzieć wobec poprzedników na urzędzie biskupim, w służbie kapłańskiej, życiu konsekrowanym, wobec Ludu Bożego tej wspólnoty: dziękuję za trud budowania i owoce waszej służby. Każdy z biskupów – Kazimierz, Sławoj Leszek, Henryk, śp. Zbigniew i śp. Stanisław – i wszystkie stany razem wnieśli swoje wiano w tworzenie doczesnych struktur, ale jeszcze bardziej w budowanie Kościoła żywego.

***

Życie Kościoła na tym terenie wplecione jest mocno w trudne dzieje ojczyzny. To także jest wyznacznik wielu działań duszpasterskich. Warto – szczególnie dla gości – wspomnieć, że jesteśmy na miejscu krwawych działań rosyjskiego zaborcy podczas rzezi Pragi w listopadzie 1794 r. Niedaleko stąd jest Olszynka Grochowska i czczona pamięć bitwy z lutego 1831 r. Pobliska świątynia na pl. Szembeka nawiązuje do tamtych dni, a jednocześnie jest wotum za odzyskanie niepodległości. Podobnie erygowana przez kard. Kakowskiego parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku i utworzona warszawska prowincja sióstr felicjanek pw. MB Królowej Korony Polskiej zaistniały z myślą podziękowania Bogu za dar oswobodzonej ojczyny.

Także rok 1920 znalazł swoje upamiętnienie – jako wyraz wdzięczności Bogu za odniesione zwycięstwa – w wybudowanych świątyniach wotywnych na Kamionku i w Rembertowie. Miejsce Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej – z miejscowościami Radzymin, Kobyłka, Ossów – leżą po tej stronie Wisły i opiece tego ludu są powierzone. Jan Paweł II, kiedy w 1999 r. odwiedził najpierw cmentarz w Radzyminie, a potem, modląc się przed tutejszą katedrą, prosił o szczególną pamięć o 1920 r. i jego wydarzeniach. Staramy się ten szczególny testament świętego papieża zachować i wypełnić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter