28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W sobotę ingres abp. Jędraszewskiego

Ocena: 0
694

Przekazanie racjonału św. Jadwigi i pastorału i złożenie wyrazów szacunku i posłuszeństwa złożą się na główne obrzędy liturgicznego ingresu abp Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej. Uroczystość objęcia archidiecezji przez nowego metropolitę krakowskiego odbędzie się w sobotę, 28 stycznia.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Ingres to uroczyste objęcie władzy przez biskupa-ordynariusza. Obrzęd kanonicznego objęcia posługi biskupa archidiecezji krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego. Rozpocznie o godzinie 11.00 w katedrze św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

W progu katedry, przy Bramie Południowej (Królewskiej) nowego metropolitę krakowskiego powitają przedstawiciele kapituły katedralnej. Dziekan kapituły przekaże arcybiskupowi do ucałowania krucyfiks, po czym abp. Jędraszewski pokropi zgromadzonych wodą święconą.

W procesji do konfesji św. Stanisława będą towarzyszyć arcybiskupowi: kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski abp. Salvatore Pennacchio. Tam biskup nominat uczci relikwie głównego patrona Polski i patrona archidiecezji krakowskiej, po czym w ciszy będzie modlić się w mieszczącej się w nawie południowej świątyni kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Po krótkim przygotowaniu do Eucharystii w zakrystii, do ołtarza wyruszy procesja wejścia. Obrzędom wstępnym będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski. Po rozpoczęciu Eucharystii słowo do nowego arcybiskupa krakowskiego skieruje jego poprzednik – kard. Stanisław Dziwisz.

Następnie arcybiskup otrzyma oryginał bulli papieskiej. Zostanie ona odczytana w języku polskim przez kanclerza krakowskiej kurii ks. Piotra Majera. W tym dokumencie Franciszek ustanawia abp. Marka Jędraszewskiego nowym metropolitą krakowskim.

Po śpiewie aklamacji arcybiskupowi przekazane zostaną insygnia władzy biskupiej: racjonał św. Jadwigi Królowej i pastorał. Pierwszy z insygniów to zastępująca paliusz unikalna szata, wyhaftowana osobiście przez św. Jadwigę. Racjonał uszyty został na wzór noszonego przez nią płaszcza, jest ozdobiony perłami. Przywilej noszenia go przysługuje jedynie zasiadającemu na krakowskiej stolicy biskupowi. Pastorał z kolei, to laska pasterska – symbol urzędu biskupa diecezjalnego.

Po otrzymaniu insygniów metropolita zasiądzie na katedrze. W tym czasie wyrazy szacunku i posłuszeństwa złożą nowemu pasterzowi biskupi pomocniczy archidiecezji oraz przedstawiciele duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Później nastąpi liturgiczny śpiew Gloria, a po nim dalsza celebracja Eucharystii. Homilię podczas liturgii słowa wygłosi abp Marek Jędraszewski. Z kolei po komunii przemówienia wygłoszą: emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Mowę w imieniu duchowieństwa i wiernych archidiecezji krakowskiej wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji Jan Szkodoń.

Liturgię zakończy błogosławieństwo nowego metropolity.

Następnego dnia nowy metropolita krakowski będzie przewodniczył porannej Mszy św. dla chorych w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Później poprzez łącza telewizyjne wystąpi w programie "Między ziemią a niebem". W niedzielę popołudniu weźmie także udział w zakończeniu krakowskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter