18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W stronę Wawelu

Ocena: 4.7
915

– Przyszło mi brać bardzo bezpośredni udział w wielkiej historii – mówi w rozmowie z "Idziemy" abp Marek Jędraszewski, nominowany przez papieża Franciszka na nowego metropolitę krakowskiego

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Markiem Jędraszewskim, po ogłoszeniu nominacji na stolicę arcybiskupów krakowskich, rozmawia ks. Paweł Kłys

 

Po czterech latach od przybycia do Łodzi Ksiądz Arcybiskup otrzymuje nominację na metropolitę krakowskiego, a wiadomość przekazuje sam papież Franciszek. Jakie uczucia i emocje towarzyszyły w tym momencie Księdzu Arcybiskupowi?

To było zupełnie niespodziewane, kiedy Ojciec Święty poinformował mnie o swojej decyzji. Powiedziałem mu to, co nie tylko czuję, ale i to, co powinno się papieżowi powiedzieć: wiem, że Ojcu Świętemu się nie odmawia, a z drugiej strony proszę go o modlitwę. Prosiłem go też o błogosławieństwo na tę posługę, co uczynił z wielkim sercem i z wielką życzliwością. Mocny przeświadczeniem, że do Krakowa posyła mnie Piotr naszych czasów, udam się do nowej stolicy biskupiej. Ma ona wspaniałą tradycję, a zapisała się w ostatnich dziesięcioleciach w sposób szczególny, zwłaszcza przez posługę najpierw biskupa, a następnie arcybiskupa i kardynała Karola Wojtyły, dzisiaj św. Jana Pawła II – wielkiego. Kraków był jego umiłowaniem, łącznie z tym, że gdy czytamy jego zapiski, niedawno wydane, nosił się z myślą, by po śmierci kazać się tam pochować. Potem od tej decyzji odstąpił, ale to świadczy o tym, jak bardzo był i chciał być z tym miastem związany. Z katedrą, z jej wielką historią, będącą symbolem dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, ale także symbolem dziejów naszej ojczyzny, tych najbardziej wspaniałych, ale też tragicznych. Teraz myślę zwłaszcza o pochówku pary prezydenckiej: pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, którzy spoczywają w podziemiach katedry wawelskiej po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. To wszystko jest wielką, wielką historią, w której teraz przyszło mi brać bardzo bezpośredni udział.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51 (585), 18 grudnia 2016 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -