19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W uroczystość ks. Kłopotowskiego

Ocena: 0
2086
Gromadzimy się w pobliżu ołtarza, gdzie odprawił jedną z ostatnich Mszy Świętych. Promieniował kapłaństwem. Błogosławiony Ignacy Kłopotowski jest inspiratorem tego, co podejmuje się dziś – nowej ewangelizacji – mówił abp Henryk Hoser w czasie Eucharystii sprawowanej 7 września we wspomnienie błogosławionego w praskiej katedrze.
Abp Hoser przypomniał o – tak bardzo aktualnym i dziś – stylu i modelu kapłaństwa ks. Kłopotowskiego. – Wielki nacisk kładł na znaczenie rodziny w społeczeństwie, na rolę matki i ojca. Walczył o rodzinę, bo wiedział, że tam realizuje się wcielenie wiary – mówił abp Hoser.

Ignacy Kłopotowski czynem odpowiadał na płynącą z różnych środowisk krytykę pod adresem polskiego katolicyzmu. Chciał chronić wiernych przed szablonową religijnością. Zachęcał do codziennej do Komunii Świętej, co nie było wówczas praktykowane. Wykazywał troskę o ruchy religijne, popierał istnienie trzecich zakonów świeckich, czerpał z franciszkańskich charyzmatów. Kładł nacisk na inkulturację Ewangelii, nawiązywanie do dawnych obrzędów, wyrażanie wiary poprzez tradycyjne kościelne pieśni. Abp Hoser przypomniał, że bł. Kłopotowski kładł nacisk na pracę parafialną ze wskazaniem na służbę liturgiczną i paraliturgiczną. Podkreślał, że jednym z ważniejszych czynników odnowy wspólnoty Kościoła i każdego z jej członków jest modlitwa. – Wiara umiera tam, gdzie umiera modlitwa. Wchodząc w przeżywanie Roku Wiary, dostrzegamy gotowy model ewangelizacji – zauważył abp Hoser.

Wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego w diecezji warszawsko- praskiej szczególnie świętowane jest przez zgromadzenie zakonne, które założył – sióstr loretanek, oraz przez nasz tygodnik, który powstał siedem lat temu właśnie 7 września. W czasie Mszy Świętej modlono się także w intencji otwarcia świetlicy środowiskowej „Dom Ojca Ignacego”. Przed prezbiterium umieszczono relikwie błogosławionego oraz obraz przedstawiający go w otoczeniu dzieci./is

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 38 (367), 16 września 2012 r.
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter