29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 150-lecie gminy Wawer

Ocena: 0
894

– Tylko Duch Święty jest w stanie poprowadzić nas przez trudne drogi współczesności – powiedział abp Henryk Hoser SAC.

2016-05-16 11:10
mag / Warszawa (KAI), mz

W ramach obchodów 150-lecia gminy Wawer w niedzielę 15 maja wieczorem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzniu odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię zaś wygłosił biskup warszawsko-praski.

Przypominając ponad 600-letnią historię parafii, abp Hoser zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój chrystianizacji naszego kraju. – Historia ewangelizacji Polski pokazuje ogromny rozmach, z jakim dokonywało się przyjęcie na tych terenach wiary w Chrystusa co spowodowało, że w stosunkowo krótkim czasie staliśmy się narodem chrześcijańskim. Chrześcijaństwo się wręcz fundamentem naszej społecznej tożsamości – stwierdził kaznodzieja. Zwrócił przy tym uwagę, że nie każda społeczność jest narodem i nie każdy naród jest chrześcijański. – Tymczasem my nim jesteśmy – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Dziękując władzom gminy Wawer za harmonijną współpracę z Kościołem abp Hoser przypomniał, że zadaniem osób piastujący urzędy jest służba społeczeństwu. – Władza świecka nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby człowieka, które są bardzo szerokie, podobnie jak Kościół nie jest w stanie sam ich zaspokoić. W związku z tym wzajemna współpraca dla dobra wspólnego, a więc dobra nas wszystkich, jest obowiązkiem obu stron – zauważył.

Podkreślił, że Tym, który uczy człowieka służyć społeczeństwu, jest Duch Święty. – Niech więc prowadzi On nas, byśmy mieli zmysł społeczny i państwowy, bo państwo jest silne, jeżeli umie zmobilizować wszystkie swoje żywotne siły w jakimś celu, którego architektem jest sam Duch Święty, nie znający granic. Jemu zatem się oddawajmy, bo jest On najlepszym przewodnikiem naszego życia. Tak bowiem jak jest głównym promotorem misji w Kościele, tak jest również promotorem wzrostu społecznego – prowadząc ludzi poprzez trudne drogi współczesności – powiedziała abp Hoser.

Po liturgii odbył się uroczysty koncert Chóru Filharmonii Narodowej. Ponad 80 artystów wykonało wybrane utwory sakralne kompozytorów europejskich, w tym między innymi polski hymn kanonizacyjny "Gaude Mater Polonia" oraz słynne partie chóralne z oper Verdiego i Moniuszki powstałych w XIX wieku. Chór Filharmonii Narodowej zaprezentował również utwory Wincentego z Kielczy, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Antoniego Vivaldiego, Georga F. Haendla i Gioacchino Rossiniego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter