20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 7. Adwentowy Dzień Skupienia u o. Ojca Pio

Ocena: 0
279

W sobotę 9 grudnia bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy Świętej w Sanktuarium św. o. Pio na warszawskim Gocławiu, która była centralnym punktem VII adwentowego dnia skupienia Grup Modlitwy i czcicieli św. Ojca Pio.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W programie oprócz Eucharystii było m.in.: nabożeństwo Drogi Krzyżowej i dwie konferencje: jedna o życiu św. Ojca Pio, którą wygłosił ks. Dawid Sychowski, a druga pt. „Rodzina w życiu Ojca Pio”, wygłoszona przez ks. Andrzeja Kuflikowskiego.

Ksiądz Sychowski omawiając postać stygmatyka z Pietrelciny przypomniał, że pozornie nie charakteryzował się niczym nadzwyczajnym, ale kiedy przystępował do ołtarza do sprawowania Mszy Świętej, stawał się zupełnie innym człowiekiem – wyjątkowym – dodał ks. Sychowski. 

Wszyscy, którzy uczestniczyli w Mszach Świętych celebrowanych przez o. Pio mówili, że oni go widzieli, ale on ich nie dostrzegał. Podczas Mszy Świętej widział tylko Boga. Ksiądz Sychowski omówił także najważniejsze etapy z życia świętego.

Konferencję „Rodzina w życiu ojca Pio” wygłosił ks. prałat Andrzej Kuflikowski – proboszcz Parafii św. o. Pio. Ks. Kuflikowski rozpoczął rozważania od negacji życia niesakramentalnego, w tym przede wszystkim niesakramentalnych związków mężczyzny i kobiety. Zaznaczył przy tym, że często przyszli małżonkowie przywiązują większą wagę do formy zawarcia małżeństwa niż do istoty sakramentu.

– Człowiek wyszarpuje od Pana Boga zmianę Przykazań. Ulega pokusom diabelskim. Grzech nigdy nie był i nie jest sprawą indywidualną – podkreślił ks. Kuflikowski.

Ojciec Pio w swojej wizji rodziny za fundament uznawał sakrament spowiedzi i Komunii Świętej. Zawsze na pierwszym miejscu spowiadał mężczyzn. Uważał, że „ich trzeba krótko traktować, kobiety zawsze przyjdą”. Wiedział, że natura kobiety jest bardziej cierpliwa. – Wizja rodziny ojca Pio jest oparta na sakramentach świętych – dodał ks. Kuflikowski.

Jak mówi odpowiedzialna za Grupy Modlitwy z Parafii św. Ojca Pio (Gocław) Jolanta Przeździecka – pierwsza grupa, którą opiekował się obecny ks. proboszcz, powstała w 2005 roku po pielgrzymce do San Giovani Rotondo. Od 2006 zaczęły się odbywać regularne spotkania.

Początkowo modlono się w intencji budującego się kościoła oraz w intencjach św. o. Pio m. in.: za Kościół Święty, Ojca Świętego, kapłanów, powołania kapłańskie i zakonne. Szerszy wymiar spotkań zainaugurowano w 2017 roku. Biorą w nich udział czciciele o. Pio z innych parafii – dodaje.

Grupami Modlitwy opiekują się ojcowie kapucyni, którzy w rocznicę kanonizacji św. o. Pio co roku w czerwcu organizują kongresy w Sanktuarium w Łagiewnikach.

W VII adwentowym dniu skupienia Grup Modlitwy i czcicieli św. Ojca Pio wzięło udział około 80 osób z 10 parafii. Zakończyła go modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i słowo o. Romana Ruska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -