21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: abp Sawa poświęcił świątynię Mądrości Bożej

Ocena: 0
321

Abp Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, poświęcił w niedzielę cerkiew wybudowaną na wzór świątyni Hagia Sophia. Świątynia pw. św. Sofii – Mądrości Bożej znajduje się na warszawskim Ursynowie, przy ul. Puławskiej.

Fot.PAP/Rafał Guz

 Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski podczas liturgii znaczył, że „Małe poświęcenie wody” oraz poświęcenie świątyni pw. św. Sofii – Mądrości Bożej, ma miejsce akurat w momencie kiedy najważniejsza świątynia chrześcijańska Hagia Sophia w Konstantynopolu - Istambule, została przekształcona na meczet. Jak zaznaczył, wydarzenie to spowodowało wielki smutek wśród chrześcijan. Decyzją tureckiego prezydenta Tayyipa Recepa Erdogana, świątynię, w której od 90 lat mieściło się muzeum sztuki bizantyńskiej, przemieniono na miejsce kultu muzułmańskiego, w którym obecnie odbywają się muzułmańskie modły.

Abp Sawa dodał, że świątynia poświęcona jest pamięci przodków, wyznawców Prawosławia w Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków, szczególnie tych, “którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas Powstania Warszawskiego” – duchownych, świeckich, młodzieży i dzieci Warszawy.

Episkopat, duchowieństwo i wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz wszystkich, dla których cenne są wartości wiary chrześcijańskiej zostali zaproszeni na tę uroczystość w specjalnej odezwie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski.

Świątynia pw. św. Sofii to pierwsza budowana po przeszło 100 latach wolnostojąca świątynia prawosławna w Warszawie. Stanowi wotum za dar 25 – lecia demokratycznych przemian w Polsce i 90. rocznicę uzyskania autokefalii przez polski Kościół prawosławny. Kamień węgielny pod budowę poświęcił 5 grudnia 2015 r. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Świątynia, wybudowana przy ul. Puławskiej 568 jest trzecią cerkwią prawosławną w stolicy.

Fot. PAP/Rafał Guz

O budującej się świątyni pisaliśmy w tygodniku Idziemy już wcześniej:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter