4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: katolicy świeccy m.in. o kryzysie migracyjnym w Europie

Ocena: 0
762

Kryzys migracyjny w Europie oraz przygotowania do październikowego spotkania polskiego laikatu z delegacją Związku Katolików Niemiec – to najważniejsze punkty posiedzenia Krajowej Rady Katolików Świeckich, które odbyło się w sobotę 30 września przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

fot.Pixabay

Członkowie Rady obradowali nad aktualną sytuacją w Polsce i w Europie. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski.

Przebieg obrad Krajowej Rady Katolików Świeckich skupił się wokół trzech zagadnień. Rozpoczęto od relacji z międzynarodowego spotkania Europejskiego Forum Laikatu, które odbyło się w dniach 9-11 czerwca br. w duńskim Høsterkøbvej. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Anglii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec, Szwecji, Danii, Polski, Austrii, Białorusi oraz Komitetu Polskiego Europy Zachodniej.

Podczas spotkania przedstawiono pracę krajowych struktur laikatu oraz sytuację kościołów w poszczególnych krajach. Krajową Radę Katolików Świeckich reprezentował jej przewodniczący Kazimierz Kryla.

Drugim podjętym tematem były przygotowania do planowanego na 28 października spotkania przedstawicieli laikatu polskiego z delegacją Związku Katolików Niemiec. Warszawskie spotkanie będzie pierwszym od 23 lat.

Ostatnim podjętym w dyskusji tematem był „Kryzys migracyjny w Europie – wyzwania dla Kościoła”. 

– Trzecia sprawa, którą dziś podejmujemy to dyskusja i próba opracowania stanowiska wobec problemu, który istnieje i pewnie długo jeszcze będzie istniał w Europie – problemu związanego z imigrantami i uchodźcami. Spróbujemy, przedyskutujemy, na pewno będziemy się starać zająć w tej sprawie głos – mówił Kazimierz Kryła, przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich.

– Podstawowym zadaniem Krajowej Rady Katolików Świeckich jest doradzanie, przedstawianie pewnych problemów, opinii, które będą mogły służyć pomocą Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił przewodniczący KRKŚ.

Krajowa Rada Katolików Świeckich została utworzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski dnia 25 sierpnia 1994 r. Celem Rady jest pogłębienie ludzkiej formacji duchowej i intelektualnej katolików świeckich, pobudzenie ich apostolskiej aktywności w Kościele i świecie, kształtowanie odpowiedzialności, chrześcijańskiego ducha jedności i dialogu we wspólnocie kościelnej, zwłaszcza pomiędzy różnymi ugrupowaniami katolickimi oraz w całym pluralistycznym społeczeństwie, a także promocja inicjatyw pastoralnych Konferencji Episkopatu Polski i troska o harmonijną współpracę zrzeszeń katolików świeckich i realizacja programów Papieskiej Rady ds. Świeckich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter