26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: modlitwa o beatyfikację Roberta Schumana

Ocena: 0
551

O rychłą beatyfikację Roberta Schumana, jednego z ojców założycieli wspólnoty narodów Europy po II wojnie światowej, modlili się w Warszawie uczestnicy Pierwszego Europejskiego Festiwalu Schumana. – Europa potrzebuje pokornego posłuszeństwa Bogu, etosu cichej służby bliźniemu i pogłębienia duchowego – mówił bp Piotr Jarecki podczas Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej.

fot. PAP/Paweł Supernak

Przywołując stwierdzenie papieża Jana XXIII, iż relacje międzyludzkie powinny być oparte na prawdzie, kaznodzieja ubolewał, że współczesna Europa zanegowała prawdę o wpływie wartości chrześcijańskich i chrześcijańskiej kultury na rzeczywistość Europy. Podobnie, jak ocenił, wymazano podstawowe prawdy dotyczące rodziny.

Przypomniał, że europejski projekt Roberta Schumana oparty był na jego marzeniu, by kontynent był europejską wspólnotą narodów. – By Unia Europejska coraz bardziej stawała się taką właśnie wspólnotą, potrzebuje pokornego posłuszeństwa Bogu, nieodrzucania Jego i Jego woli z przestrzeni publicznej, potrzebuje etosu służby i pogłębienia duchowego – wskazywał w homilii bp Jarecki.

Wyraził też opinię, że wbrew pojawiającym się niekiedy oczekiwaniom, prawdziwej jedności Europy nie uda się stworzyć, organizując mnóstwo konferencji i tworząc nowe struktury.

Bp Jarecki, który przez szereg lat reprezentował Episkopat Polski w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) podkreślił, że Unii Europejskiej nie powinno się budować jako europejskiego super-państwa. Należy raczej, stwierdził, budować jedność w tym, co konieczne, ubogacając się własną różnorodnością, innością drugiego człowieka, środowiska, grupy społecznej i innej kultury. – My tego nie potrafimy: kiedy ktoś "wystaje", trzeba go "przyciąć", bo nie pasuje do naszej koncepcji, bardzo często – ideologicznej – stwierdził warszawski biskup pomocniczy.

Jego zdaniem Europa przeżywa wielki kryzys duchowy, którego przejawem jest m.in. niski poziom praktyk religijnych wśród Europejczyków, w zdecydowanej większości przecież ochrzczonych.

Bp Jarecki zachęcił do modlitwy za przyczyną kanonizowanych dziś świadków objawień fatimskich oraz Jana XXIII o rychła beatyfikacje Sługi Bożego Roberta Schumana. Dodał, że w obliczu obecnego kryzysu Europy jest rzeczą bardzo ważną, byśmy mieli w niebie orędownika, który był u źródeł tworzenia europejskiej jedności. – Bo wszyscy chcemy, byśmy byli wspólnotą narodów europejskich – podkreślił warszawski biskup pomocniczy.

Na program Pierwszego Europejskiego Festiwalu Schumana składają się m.in. warsztaty tematyczne poświęcone różnym aspektom myśli francuskiego polityka: społeczno-humanistycznym, gospodarczym, na temat kształtu struktur europejskich, roli Kościoła, czy troski o środowisko naturalne, rodzinę i młodzież.

W warsztatach biorą udział historycy, politolodzy, socjolodzy, ekonomiści, psycholodzy, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także nauczyciele, duchowni, dziennikarze i przedstawiciele środowisk studenckich.

Zaplanowano też "Debatę Wspólnoty Narodów" z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, polityków i parlamentarzystów.

Patronem honorowym wydarzenia, które odbywa się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorzy Festiwalu – Instytut Myśli Schumana i Grupa Schumana – tłumaczą, że "w dobie kryzysu wspólnoty europejskiej chcą przybliżyć przykład życia Sługi Bożego, który jako polityk przeżywający swoje życie i pracę w aktywniej służbie Chrystusowi przyczynił się do zapewnienia Europie najdłuższego od wielu wieków czasu pokoju oraz położył podwaliny pod tworzenie wspólnoty narodów Europy w czasach, w których tak trudno było o pojednanie".

Zdaniem organizatorów wydarzenia, odejście od założeń Roberta Schumana wydaje się być jednym z istotnych powodów kryzysu współczesnej Europy. To Robert Schuman powiedział, że „albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale”.

Podobnie formułował swoją wizję Europy św. Jan Paweł II, który powiedział: „Myśląc o Europie, troszczę się przede wszystkim o to, aby zachowała ona swoje chrześcijańskie dziedzictwo i pozwoliła mu owocować”.

W latach 1958-1960 Robert Schuman był pierwszym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Dlatego, na krótko przed śmiercią, został uhonorowany przez Parlament Europejski tytułem „ojca Europy”. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny francuskiego polityka, zmarłego 4 września 1963 r. w Scy-Chazelles w Lotaryngii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter