28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza Święta w intencji Kościoła na Wschodzie

Ocena: 0
1492

– Dzisiaj Kościół na Wschodzie ma swoje struktury, seminaria. Wspólnoty parafialne żyją, rozwijają się, są miejscowe powołania, nawet posyłani są misjonarze w świat. Dalej musimy nasz bratni Kościół wspierać i cieszyć się owocami jego działalności – mówił ks. Leszek Kryża w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.

fot. Jorge Lascar / Foter / CC BY

10 grudnia w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Ks. Kryża w homilii podkreślił, że często nasze życie jest porównywane do drogi. – Zadziwiające są te nasze życiowe drogi. Wielu z nas, czyniąc refleksję nad swoim życiem, mówi: nigdy bym się nie spodziewał że tak to się potoczy, nigdy bym nie pomyślał, że taką drogą będę szedł przez życie. Inni mówią zaś, czasem w smutku: gdyby tak można było zacząć od nowa, pewnie zrobiłbym to inaczej – powiedział.

– Prorok woła żeby Panu przygotować dogi, bo on chce po raz kolejny wejść w nasze życie, chce kroczyć naszymi drogami. Mimo, że tyle Adwentów już przeżyliśmy, to te drogi nadal są kręte i wyboiste – zaznaczył duchowny. Jak dodał, zakręty i wyboje utrudniają nam dojście do tego ostatecznego celu, ale go nie odcinają i nie zamykają. 

Ks. Krzyża zauważył, że w tym zmaganiu się z życiowymi zakrętami nie jesteśmy sami, zdani tylko na ludzkie siły. – Pan jest z nami. Pan jest cierpliwy, nie chce nas zagubić, chce wszystkich prowadzić do zbawienia – dodał.

Duchowny powiedział, że grono adwentowych patronów i proroków stanowi m.in. Maryja Panna. – Ona przez to, że powiedziała „Niech mi się stanie według słowa Twego” stała się drogą dla Jezusa. Ale w tym adwentowym kręgu są też inne postaci, te, które tworzą adwentową codzienność: rodzice, dzieci, mąż, żona – zaznaczył.

– W tę naszą adwentowa drogę wpisuje się również dzisiejsza niedziela, która obchodzona jest jako Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dzień ten ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski to znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy w sąsiednich krajach – mówił. Jak dodał. żeby zrozumieć Kościół na Wschodzie trzeba sięgnąć do jego historii, a jest to historia niezwykła. – Niewątpliwie, takim sztandarowym bohaterem tej historii jest bł. ks. Władysław Bukowiński. Nazywany jest niezłomnym Apostołem Kazachstanu – powiedział.

Ks. Kryża przypomniał, że bł. ks. Bukowiński po raz pierwszy został aresztowany w roku 1940, kiedy podawał chleb do wagonów tym, którzy jechali na zasłanie. Na początku stycznia 1945 roku został skazany na 10 lat łagrów za szpiegostwo na rzecz Watykanu. Trafił do łagru w Kazachstanie. W roku 1955 pojawiła się możliwość powrotu do Polski. – Bł. ks. Bukowiński jednak został. Wiedział, że tam mieszka wielu katolików którzy nie mieli szans na wyjazd i nie mieli duszpasterza – podkreślił.

– Ta sztandarowa postać jest wzorem dialogu i wzajemnej pomocy, ponad podziałami. Jest wzorem i przykładem zainteresowania się drugim człowiekiem i otwartości. Ta otwartość i spojrzenie jest bardzo ważna. Jest on też przedstawicielem duchownych, świeckich, którzy stali się ziarnem rzuconym w ziemię, które teraz wydaje plon – zaznaczył duchowny.

Duchowny podkreślił, że dzisiaj Kościół na Wschodzie ma swoje struktury, seminaria. – Wspólnoty parafialne żyją, rozwijają się, są miejscowe powołania, nawet posyłani są misjonarze w świat. Dalej musimy nasz bratni Kościół wspierać i cieszyć się owocami jego działalności – dodał.

Aktualnie z Polski Kościołowi na Wschodzie służy 250 kapłanów diecezjalnych, 300 kapłanów zakonnych, 340 sióstr zakonnych, 20 braci zakonnych i kilkunastu wolontariuszy świeckich. Wszyscy oni z oddaniem służą Ewangelii i angażują się w dzieła miłosierdzia m.in. Domy Dziecka, świetlice, szpitale. – Stanowią oni cenny dar Kościoła w Polsce dla Kościoła na Wschodzie. Kościoła, który ciągle jeszcze potrzebuje naszej modlitwy, solidarności i wsparcia – zakończył ks. Krzyża.

Kościół w Polsce obchodzi w niedzielę, 10 grudnia 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dzięki hojności polskich parafian i darczyńców, w ub. roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski zrealizował już 360 projektów na kwotę 2,25 mln zł.

Zebrane dziś ofiary zebrane pomogą w realizacji projektów, które zgłaszają do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie siostry zakonne i kapłani pracujący w 14 krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter