11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: spotkanie proboszczów archidiecezji warszawskiej

Ocena: 0
728

Program „Rodzina Rodzinie” i współpraca ze Wspólnotą Sant’Egidio – to dwie główne propozycje inicjatyw charytatywnych dla parafii archidiecezji warszawskiej. Podczas wiosennego spotkania formacyjnego proboszczów i rektorów kard. Kazimierz Nycz zachęcał, aby w Roku św. Brata Alberta ożywić w parafiach działalność pomocy potrzebującym.

Jeśli nie prowadzimy misji Caritas to Kościołowi czegoś brakuje – zwrócił uwagę bp Piotr Jarecki podczas spotkania zorganizowanego w sobotę na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie . Biskup podkreślił też, że program „Rodzina Rodzinie” świadczy o uniwersalizmie Caritas i Kościoła.

– Dzięki temu programowi możliwe jest spotkanie kogoś, kto cierpi na Bliskim Wschodzie z kimś kto mieszka w Polsce – mówił z kolei Paweł Kęska z Caritas Polska. - Parafia w tym programie jest fundamentem i podstawą działania bowiem program „Rodzina Rodzinie” jest odpowiedzią na wołanie papieża, który zaapelował o to, by parafie przyjęły uchodźców. To jest odpowiedz na nasze realia – stwierdził Kęska.

System niesienia pomocy zbudowany jest tak, aby każdy mógł się włączyć na miarę swoich możliwości. Parafie mogą nieść pomoc całościową – wówczas co miesiąc wpłacają dla konkretnej rodziny z Syrii 510 zł. Inny wariant to pomoc częściowa, wówczas indywidualna osoba, wspólnota lub parafia decyduje jaką część z kwoty 510 zł może co miesiąc przez pół roku przekazywać na wsparcie rodziny z Syrii. Może to być zarówno kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od możliwości darczyńcy. Wyboru rodziny, której parafia pomoże dokonuje się poprzez wypełnienie internetowej deklaracji i kliknięcie przycisku „wspieram”.

W praktyce, parafie, które już zaangażowały się w niesienie pomocy przeprowadzają w wybraną niedzielę zbiórkę do puszek. Tego dnia parafia modli się o pokój, a także w intencji rodziny, którą otoczyła pomocą.

Ponadto, parafie mogą np. we współpracy ze Wspólnotą Sant’Egidio organizować modlitwy za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Szefowa warszawskiej wspólnoty Magdalena Wolnik zapewniła proboszczów, że Wspólnota służy parafiom radą i merytoryczną pomocą, jak pomóc parafianom zrozumieć sytuację uchodźców oraz odpowiedzieć na pojawiające się objawy i pytania. – W parafiach mogłyby powstać zespoły zainteresowanych osób, które przy pomocy organizacji zajmujących się na co dzień pomocą uchodźcom i chętnych do współpracy przygotowywałyby cykl spotkań informacyjnych połączonych z wystawami, projekcjami filmów, wysłuchaniem świadectw nielicznych uchodźców już przebywających w Polsce oraz szkoleniami wolontariuszy.

– Wierzymy, że korytarze humanitarne także dla Kościoła w Polsce mogą być szansą na udzielenie pozytywnej odpowiedzi na apel papieża Franciszka i nakaz Ewangelii: 'Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie'. Jesteśmy przekonani, że bez względu na niechęć polityczną jako Kościół powinniśmy zacząć przygotowywać nasze wspólnoty i parafie na przyjęcie uchodźców – podkreśliła Magdalena Wolnik. 

Przedstawicielka wspólnoty wyjaśniła proboszczom, że celem korytarzy humanitarnych jest zapewnienie osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji (ofiarom prześladowań, tortur i przemocy, jak również rodzinom z dziećmi, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym) legalnego wjazdu na teren Włoch z wizą humanitarną i możliwością ubiegania się o azyl. Korytarze humanitarne służą również zapobieganiu dramatycznym podróżom na łodziach przez Morze Śródziemne, które spowodowały śmierć tysięcy ludzi, także dzieci oraz przeciwdziałanie biznesowi przemytników ludzi, którzy z wykorzystywania osób uciekających przed wojną zrobili dochodowy biznes. Do tej pory, w ramach korytarzy humanitarnych do Włoch przyjechało 700 uchodźców z Libanu, w większości uciekających przed wojną Syryjczyków. Do końca tego roku dotrze 300 kolejnych.

We wiosennym spotkaniu formacyjnym proboszczów i rektorów archidiecezji warszawskiej uczestniczyło ponad 200 duchownych. W spotkaniu wzięli udział również biskupi warszawscy, na czele z kard. Kazimierzem Nyczem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić,
błogosławieni, którzy są gotowi wyjść Mu na spotkanie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 8, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Chórów Anielskich 10-18 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter