23 września
środa
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: trwa nieustanna Litania do Wszystkich Świętych

Ocena: 0
261

Soliści, schole, muzycy nieustannie śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych, 31 października w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Wydarzenie organizuje Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

fot. pixabay.com

– Litania jest niezwykła, bo ujmiemy w niej wszystkich, którzy zostali przez Kościół ogłoszeni świętymi, wzywamy mało znanych i zupełnie nie znanych świętych, by orędowali za nami w niebie. Chcemy zwrócić uwagę chrześcijan na tajemnicę wiary, jaką jest „świętych obcowanie”. Przypomina nam ona o tym, że ci, którzy od nas odeszli, naprawdę z nami współdziałają i możemy się do nich zwracać z naszymi codziennymi problemami. Jako Fundacja Misyjna chcemy też przybliżyć katolikom w Polsce postaci świętych z różnych kontynentów – mówi ks. Jerzy Limanówka, prezes Fundacji Salvatti.pl. 

Modlitwa rozpoczęła się Mszą Świętą o 9:00, a zakończy się liturgią o godz. 18.00. Przez cały ten czas przed Najświętszym Sakramentem będą rozbrzmiewały wezwania Litanii, w różnych stylach muzycznych i interpretacjach, tak, jak zaproponują śpiewający artyści. Modlitwę zwieńczy finałowa Litania, wykonana przez śpiewaczkę Opery Narodowej, Annę Kutkowską-Kass. 

– Często jesteśmy pytani, czy jest to alternatywa dla Halloween. Organizując nasze wydarzenie nie myśleliśmy o tym. Pomyśleliśmy jednak, by zaproponować wiernym w Polsce taki sposób obchodzenia wigilii Wszystkich Świętych, który najbardziej odpowiada tradycyjnej wrażliwości religijnej Polaków czyli refleksję, modlitwę. Bo coraz częstsze parady czy bale Wszystkich Świętych, które mają przekonywać, że uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radości, wcale nie są zakorzenione w naszej rodzimej tradycji i są trochę wbrew powszechnemu nastrojowi – mówi Monika Florek-Mostowska z Fundacji Salvatti.pl.

Organizatorzy Nieustannej Litanii do Wszystkich Świętych zachęcają do przesyłania intencji za pomocą formularza zamieszczonego na stronie www.salvatti.pl. Wszystkie intencje będą w czasie Litanii głośno odczytywane przez aktorów i lektorów. – Szczególną modlitwą otaczamy ofiary trzęsięnia ziemi, jakie miało miejsce w Meksyku pod koniec września, szczególnie rodzinę Lidii i Estebana Morales Asarin z Tepalcingo, rodziców trójki dzieci, którzy stracili cały dobytek i poprzez misjonarzy zwrócili się do Fundacji o pomoc – nadmienia ks. Limanówka.

Chętni do śpiewania Litanii wciąż mogą przysyłać zgłoszenia na adres salvatti@salvatti.pl. Fundacja zaprasza do udziału w wydarzeniu wszystkich wiernych, osobiście lub przynajmniej przez przesłanie intencji modlitewnej i ma nadzieję, że w kolejnych latach Nieustanna Litania do Wszystkich Świętych w wigilię tej uroczystości będzie rozbrzmiewać w wielu kościołach w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 30, 5-9; Ps 119, 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163; Łk 9, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter