29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawiacy uczczą 100. rocznicę objawień fatimskich

Ocena: 0
1161

Mieszkańcy stolicy uczczą 100. rocznicę objawień fatimskich. Z tej okazji kard. Kazimierz Nycz w sobotę 13 maja będzie przewodniczył uroczystej Mszy w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie. Z kolei młodzież uczci jubileusz pielgrzymką rowerową szlakiem parafii pod maryjnym wezwaniem, której finał nastąpi w tej samej świątyni na stołecznym Ursusie.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie

W sobotę 13 maja w archidiecezji warszawskiej odbędą się uroczystości związane z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 100. rocznicy objawień fatimskich. Miejscem uroczystych obchodów będzie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Zagłoby 37 w Warszawie-Ursusie.

W ramach programu rocznicowych obchodów odprawione zostaną Msze święte o godz. 7.00 i 8.00 rano. Po każdej Eucharystii poprowadzona zostanie litania do błogosławionych Dzieci Fatimskich oraz ucałowanie ich relikwii.

Główną Mszę świętą o godz. 17.00 poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu. Eucharystii wraz z uroczystą procesją wokół świątyni przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podczas tej Mszy św. zostaną poświęcone figury Dzieci Fatimskich, a następnie wstawione do kapliczki Matki Bożej Fatimskiej przed Sanktuarium. Wierni proszeni są o zabranie ze sobą świec na procesję.

Tego samego dnia 100. rocznicę objawień fatimskich uczci w specjalny sposób młodzież. Od godz. 10.00 co pół godziny w kierunku sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z czterech miejsc archidiecezji warszawskiej wyruszą grupy młodych pielgrzymów uczestniczących w pielgrzymce rowerowej "Fatima w Warszawie". Wydarzenie religijno-sportowe skierowane jest do młodych, którzy nie mogą pojechać na główne uroczystości rocznicowe do Portugalii.

Uczestnicy mają do wyboru cztery trasy, symbolizujące części różańca, które różnią się długością oraz trudnością ze względu na ukształtowanie terenu oraz typ nawierzchni. Grupy, z którymi chcą się poruszać należy określić w momencie zgłaszania.

Najwcześniej wyruszą pielgrzymi grupy „Światła”. Sprzed kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odjadą o godz. 10.00. Pół godziny później na szlaku pojawi się grupa „Radosna”, która ruszy sprzed bazyliki w Niepokalanowie. Ta trasa według organizatorów będzie najtrudniejsza, ponieważ w dużej mierze prowadzi przez Puszczę Kampinoską, dlatego odradzają jazdę tym szlakiem na rowerach szosowych lub miejskich.

O godz. 11.30 za przewodnikiem sprzed kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Kuklówce podąży grupa „Bolesna”. W południe natomiast pielgrzymi z grupy „Chwalebnej” opuszczą teren sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie.

Nad organizacją akcji czuwa duszpasterz młodzieży ks. Krzysztof Adamski. Jak podkreśla, idea pielgrzymki wpisuje się w program duszpasterski „Zejdź z kanapy”, opierający się na przesłaniu papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomysłodawcom zależy szczególnie, by udział wzięła młodzież ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci.

– Pielgrzymka jest pielgrzymką. Wierni idący na Jasną Górę nie rezygnują, kiedy jest zła pogoda. Modlitwa będzie wtedy mocniejsza, dlatego prosimy młodzież o stawienie się w miejscu zbiórki niezależnie od pogody – wyjaśnia ks. Adamski.

Młodzież wyruszy na pielgrzymkę z różnymi intencjami. – Grupa "Światła" otoczy modlitwą papieża i kapłanów, a za ludzi chorych i cierpiących pomodlą się członkowie "Bolesnej”. O pokój na świecie pomodli się "Chwalebna", a w intencji dzieci i młodzieży wyruszą pielgrzymi jadący przez Puszczę Kampinoską, czyli grupa "Radosna” – poinformował duszpasterz.

Wszystkie cztery trasy poprowadzą w sumie przez 52 parafie noszące tytuły maryjne, a każda z grup dostanie osobną intencję, w której pod kierownictwem towarzyszącego księdza będzie modlić się poszczególnymi tajemnicami różańca w pięciu punktach trasy.

Pomysłodawcom spotkania zależy, by pielgrzymi z czterech krańców archidiecezji spotkali się o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

– Liczymy też, że dzięki temu młodzi poznają archidiecezję warszawską, różnorodność i mnogość świątyń, a po drodze spotkają ludzi, czyli żywy Kościół i w ten sposób uczczą rocznicę objawień fatimskich – wyjaśnił ks. Adamski.

Ochotnicy mogą zgłaszać się do 11 maja za pośrednictwem utworzonej na Facebooku grupy pt. „Fatima w Warszawie” bądź adresu mailowego ks. Krzysztofa Adamskiego – adasztof@wp.pl.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego. Pielgrzymi powinni zapewnić sobie transport na miejsce zbiórki i z powrotem.

Od maja do października 1917 roku w portugalskim miasteczku Fatima trójce dzieci ukazywała się Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Franciszek i Hiacynta oraz ich siostra cioteczna Łucja dos Santos. Kościół niecałe trzynaście lat po wydarzeniach zatwierdził objawienia, a Fatima stała się miejscem kultu, nawróceń i kształtowania się powołań.

W uroczystościach jubileuszu stulecia objawień maryjnych w Fatimie weźmie udział nawet ponad milion wiernych na czele z papieżem Franciszkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter