29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawska Hagia Sophia

Ocena: 0
566

Przy ulicy Puławskiej, przy wyjeździe ze stolicy od strony Piaseczna, powstaje cerkiew pod wezwaniem Mądrości Bożej – warszawska Hagia Sophia.

fot. Michał Komorek

Wezwanie cerkwi nadał prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, który przywiózł je z Konstantynopola. Inspiracją była tu oczywiście słynna Hagia Sophia. Stambulski kościół pochodzi z czasów Konstantyna Wielkiego. Pierwotnie była to świątynia niepodzielonego jeszcze chrześcijaństwa, potem cerkiew, przemianowana następnie przez Turków na meczet. Od lat 30. XX w. świątynię – na polecenie Mustafy Kemala Atatürka, zwanego „ojcem nowoczesnej Turcji” – przekształcono w muzeum.

– Dla nas Hagia Sophia, jeżeli nie jest tam sprawowana Eucharystia, jest martwa. Zostały tylko mury – mówi proboszcz parafii ks. Adam Siemieniuk. – Błogosławiony Sawa chciał, żeby w europejskiej stolicy była żywa świątynia Mądrości Bożej. Jak nie w Konstantynopolu, to w Warszawie.

Nie był to jedyny powód. – Sięgnęliśmy do tradycji greckiego prawosławia, aby przełamać silny w Polsce stereotyp, który głosi, że prawosławny to musi być jednocześnie Rosjanin. A przecież są jeszcze Gruzini, Grecy, Cypryjczycy, Bułgarzy czy Rumuni. Misja Cyryla i Metodego była skierowana do wszystkich Słowian – dodaje ks. Siemieniuk.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -