22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: 143 mln euro na pomoc dla Kościoła w potrzebie

Ocena: 4.5
272

Według rocznego raportu międzynarodowego papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w 2023 r. darczyńcy przekazali 143,7 mln euro na wsparcie chrześcijan na całym świecie. Sfinansowano 5 573 projekty w 138 krajach – podaje Vatican News.

fot. cathopic

Darowizny pochodziły od około 360 000 darczyńców prywatnych z 23 krajów. W poprzednim roku, 2022, wyniosły one około 146 milionów euro. Pomimo ogólnego wzrostu cen, organizacja charytatywna była w stanie w dużej mierze utrzymać poziom darowizn.

Znaczna część środków została przeznaczona na wsparcie projektów w krajach dotkniętych wojną i kryzysem. 7,5 miliona euro przeznaczono na wsparcie Ukrainy. Na drugim miejscu znalazła się Syria z kwotą 7,4 mln euro, a na trzecim Liban z kwotą 6,9 mln euro.

Najczęstszym obszarem wsparcia były projekty budowy i odbudowy kościołów, klasztorów, kaplic, seminariów, domów parafialnych i ośrodków duszpasterskich. Na drugim miejscu znalazły się projekty transportowe: zakup samochodów, motocykli, rowerów, autobusów i łodzi. Pozwalają one duchownym dotrzeć do ludzi w miejscach trudno dostępnych.

Jedenaście procent przekazanych funduszy przeznaczono na pomoc humanitarną: żywność, mieszkania, opiekę medyczną, mikrokredyty i szkoły chrześcijańskie. Obejmuje to Ziemię Świętą, gdzie mniejszość chrześcijańska cierpi z powodu skutków terroru i wojny" – podała fundacja w oświadczeniu.

Patrząc w przyszłość, szefowa fundacji, Regina Lynch, stwierdziła, że w 2024 r. organizacja ma nadzieję na dalszą intensyfikację pomocy dla osób znajdujących się w strefach działań wojennych, a także skupienie się na regionie Sahelu, „gdzie rozprzestrzenia się terroryzm dżihadystyczny i gdzie chrześcijanie coraz bardziej cierpią z powodu przemocy”.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest katolicką organizacją charytatywną założoną w 1947 roku w celu wspierania uchodźców. Od 2011 roku ma status dzieła papieskiego. Pomaga chrześcijanom, którzy ucierpieli z powodu prześladowań i zapewnia wsparcie tam, gdzie brakuje funduszy na opiekę duszpasterską. Organizacja działa autonomicznie, bez wsparcia finansowego ze strony rządów czy organizacji kościelnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter