16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: będziemy sprawdzać, czy Vos estits jest wprowadzane w życie

Ocena: 4.8
192

W Motu proprio Vos estis Papież zobowiązał wszystkie Kościoły lokalne, do stworzenia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych punktów, do których mogą się zgłaszać ofiary nadużyć – przypomina w wywiadzie dla Radia Watykańskiego nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Podkreśla on, że jednym z zadań tej instytucji jest weryfikacja, czy te zalecenia zostały wprowadzone w życie. We Włoszech ośrodki takie są obecne w 77 proc. diecezji.

Fot. pixabay

Bp Luis Manuel Ali Herrera wziął udział w spotkaniu na temat nadużyć seksualnych względem nieletnich we Włoszech. Było to pierwsze publiczne wydarzenie, w którym uczestniczył jako sekretarz papieskiej komisji. W spotkaniu zorganizowanym przez włoską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, w których dochodzi do nadużyć, a także reprezentanci organów państwa, w tym policji, które walczą z tym procederem. Przyznano, że we Włoszech nadal przybiera on na sile, przede wszystkim w internecie.

Komentując to wydarzenie, bp Herrera zwrócił uwagę na dobrze funkcjonujące procedury Kościoła we Włoszech, zwłaszcza na polu współpracy z władzami cywilnymi. Tymi praktykami dzieli się on również z Kościołami w innych krajach. Podkreślił, że przez ostatnich 20 lat w całym Kościele wzrosła świadomość problemu nadużyć i to nie tylko seksualnych, lecz również nadużyć władzy, sumienia. „Przede wszystkim zaś – dodał bp Herrera – zdaliśmy sobie sprawę, że w centrum uwagi musi być ofiara, to czego doświadczyła. Trzeba ją wysłuchać i trzeba jej towarzyszyć. To jest najważniejsza zmiana, jaka dokonała się w ostatnich 20 latach. Często bowiem bardziej skupiano się na samym przestępstwie niż na ofierze, na wsparciu, którego potrzebuje”.

Bp Luis Manuel Ali Herrera pochodzi z Kolumbii. Franciszek mianował go sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich 15 marca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter