9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: instytucje przeprowadzające eutanazję nie mogą być "katolickie"!

Ocena: 0
338

Belgijskie zgromadzenie Braci Miłosierdzia na wniosek swojej Kurii generalnej opuści należące do niego 15 szpitali psychiatrycznych po decyzji Kongregacji Nauki Wiary nakazującej tym placówkom zaprzestania używania nazwy „katolickie”, z powodu zgody na eutanazję leczonych tam pacjentów.

Fot. Andries van den Abeele / CC 3.0 - br. René Stockman

 W decyzji Stolicy Apostolskiej stwierdzono, że „szpitale psychiatryczne zarządzane przez Urząd Prowincjalny Stowarzyszenia Braci Miłosierdzia w Belgii nie będą już mogły być uważane za instytucje katolickie". W odpowiedzi przełożony generalny Braci Miłosierdzia br. René Stockman oświadczył, że zgromadzenie zakonne „musi opuścić swoje ośrodki psychiatryczne w Belgii” zaznaczając, że jest to decyzja bolesna.

Stowarzyszenie Braci Miłosierdzia w Belgii należy do pionierów w dziedzinie opieki psychiatrycznej w Belgii. Decyzja Watykanu kończy trwający trzy lata spór między Braćmi a korporacją, która zarządza ich szpitalami w Belgii.

W 2017 roku zarząd stowarzyszenia, którego większość stanowią osoby świeckie, zdecydował o zezwoleniu na przeprowadzenie eutanazji w swoich szpitalach w Belgii, gdzie prawo eutanazji jest jednym z najbardziej liberalnych.Jego przewodniczącym jest były premier Belgii, a w latach 2009-2014 pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej, Hermann van Rompuy. W 2017 r. dwóch spośród trzech braci zakonnych w zarządzie poparło decyzję o eutanazji, ale ich kadencja zakończyła się pod koniec września 2018 roku i nie została odnowiona.

Sekularyzacja zatruwa nasze zgromadzenie w tym kraju

– przyznaje jednak generał Braci Miłosierdzia br. René Stockman, który sam jest Belgiem.

List Kongregacji Nauki Wiary podpisał jej prefekt, kard. Luisa Francisco Ladaria Ferrer i sekretarz, arcybiskup Giacomo Morandiego. Obok trwającej od 2017 roku wymiany korespondencji Stolica Apostolska wysłała również do Belgii, jako wizytatora apostolskiego biskupa pomocniczego Amsterdamu, Jana Hendriksa. Nie dostrzegł on jednak żadnych starań, by zmienić istniejący stan rzeczy, ani chęci znalezienia „realnego rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć jakiejkolwiek formy odpowiedzialności instytucji za eutanazję".

Eutanazja pozostaje aktem niedopuszczalnym, nawet w skrajnych przypadkach

- podkreśliła Kongregacja Nauki Wiary powołując się na encyklikę Evangelium vitae św. Jana Pawła II z 1995 roku oraz skierowane do zgromadzenia plenarnego tej dykasterii przemówienie papieża Franciszka z 30 stycznia b.r. Stwierdzono, że nauczanie katolickie „potwierdza świętą wartość życia ludzkiego", „znaczenie opieki i towarzyszenia chorym i niepełnosprawnym”, a także „chrześcijańską wartość cierpienia, moralną niedopuszczalność eutanazji” oraz „niemożność wprowadzenia tej praktyki w szpitalach katolickich, nawet w przypadkach skrajnych, a także współpracy w tym zakresie z instytucjami cywilnymi”.

Z kolei br. René Stockman podkreśla, że jasne stanowisko w sprawie szerokiej dopuszczalności eutanazji w Belgii musi też zająć Episkopat tego kraju, ponieważ to należy do jego obowiązków.

Bracia Miłosierdzia to zgromadzenie zakonne złożone z braci świeckich, założone w 1807 roku. Prowadzi w Belgii szpitale psychiatryczne, z których korzysta 5 tys. pacjentów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter