29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: Jak będzie wyglądać szopka w tym roku?

Ocena: 0
826

Tegoroczna watykańska szopka, która stanie na Placu Świętego Piotra, pochodzi z Peru, z wioski Chopcca, leżącej pośród Andów. W jej skład wejdzie 30 figur wykonanych przez pięciu znanych regionalnych artystów. Z kolei choinka, która tradycyjnie znajdzie się obok watykańskiego obelisku, przyjedzie z Andalo we włoskim regionie Trydentu, w malowniczych Dolomitach. Gmina Trydent zadba również o dekoracje, które zawisną na 28-metrowym świerku.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Szopka ma upamiętniać 200. rocznicę odzyskania niepodległości przez Peru, a także ukazywać prawdę o powszechności zbawienia, widzianą poprzez kulturę ludów andyjskich.

Chrystus wcielił się, aby zbawić każdego człowieka, niezależnie od jego języka czy narodu.

– czytamy w komunikacie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Tradycyjna ceremonia włączenia świateł choinki i inauguracja szopki odbędzie się 10 grudnia o godz. 17.00. Poprowadzi ją abp Fernando Vérgez Alzaga, prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Tego samego dnia rano delegacje z Chopcca i Andalo zostaną przyjęte na audiencji przez papieża Franciszka i otrzymają od Ojca Świętego świąteczne prezenty.

Figurki Dzieciątka Jezus, Matki Boskiej, św. Józefa, Trzech Mędrców i pasterzy są wykonane w naturalnej wielkości z ceramiki, drewna agawa i włókna szklanego. Noszą regionalne stroje andyjskich ludów. Również mały Jezus jest owinięty w tradycyjny andyjski pled, przepasany plecionym pasem. Trzej Królowie niosą dary w postaci typowych dla regionu potraw, takich jak ziemniaki, ryż peruwiański, kiwicha, czyli słynne zioło inków i canihua, roślina mająca niezwykłe walory zdrowotne. Towarzyszą im lamy niosące na grzbietach peruwiańską flagę.

W szopce znajdą się również figury zwierząt należących do miejscowej fauny, takich jak: alpaki, owce, wikunie andyjskie, wiskaczany, czyli gryzonie z rodziny szynszylowatych, flamingi andyjskie i oczywiście andyjski kondor, narodowy symbol Peru.

Będą także figury przedstawicieli społeczności Chopcca, z jej kulturą, tradycją i narzędziami, którymi posługiwali się ich przodkowie w uprawie ziemi. To społeczność mówiąca w języku quechua, licząca nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Zamieszkuje tereny nawet do wysokości 4,5 tys. m n.p.m.

Z kolei mieszkańcy Andalo, skąd pochodzi świerk, to ludzie słynący z pracowitości. W miejscowym dialekcie istnieje powiedzenie: „Ntant che pòlsest va a tagliar su legna” (Gdy odpoczywasz, porąb trochę drewna), które oddaje ich charakter. Andalo jest jedną z gmin należących do Rezerwatu Przyrody Adamello Brenta. Otoczone jest lasem składającym się z drzew iglastych i liściastych. To właśnie z tych wiekowych lasów pochodzi wielki świerk, który zostanie umieszczony na Placu Świętego Piotra i który wraz z szopką będzie eksponowany do końca okresu Bożego Narodzenia, czyli do Święta Chrztu Pańskiego, które przypada w niedzielę 9 stycznia 2022 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter