29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan po raz kolejny tłumaczy ws. wypowiedzi Franciszka o szaleństwie "wszystkich stron" wojny na Ukrainie

Ocena: 0
533

W codziennym biuletynie prasowym Stolicy Apostolskiej ukazał się komunikat Stolicy Apostolskiej, wyjaśniający, że wystąpienia papieża Franciszka dotyczące wojny na Ukrainie nie są stanowiskiem politycznym, a także wskazująca wprost Federację Rosyjską jako inicjatora "moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej" wojny przeciwko Ukrainie. Komunikat z uznaniem przyjął

Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Treść watykańskiego komunikatu:

W kontekście wojny na Ukrainie, pojawiają się liczne wystąpienia Ojca Świętego Franciszka i jego współpracowników dotyczące tego tematu. Mają one na celu przede wszystkim zaproszenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju.

Niejednokrotnie, także w ostatnich dniach, powstawały publiczne dyskusje na temat politycznego znaczenia, jakie można przypisać takim wystąpieniom.

W związku z tym powtarzamy, że słowa Ojca Świętego dotyczące tej dramatycznej kwestii powinny być odczytywać jako głos wzniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako stanowisko polityczne. Co do szeroko zakrojonej wojny na Ukrainie, zainicjowanej przez Federację Rosyjską, wystąpienia Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w potępieniu jej jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej.

Komunikat jest określony jako oświadczenie Stolicy Apostolskiej, co nie wskazuje jednoznacznie, czy jest to stanowisko samego papieża, czy Sekretariatu Stanu.

+++++

Zadowolenie z watykańskiego komunikatu wyjaśniającego słowa papieża na temat wojny na Ukrainie wyraził ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że bardzo zdecydowana reakcja strony ukraińskiej została bardzo poważnie wzięta pod uwagę i otrzymała odpowiedź i wyjaśnienie Stolicy Apostolskiej. Najważniejsze w tym oświadczeniu są słowa o tym, że wojnę na pełną skalę rozpoczęła Federacja Rosyjska

– oświadczył dyplomata, dodając, że „oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej wskazuje, kto jest agresorem i kto jest odpowiedzialny za tę wojnę”.

Czytaj także:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter