3 czerwca
sobota
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan pożegnał zmarłego kard. Angelo Sodano

Ocena: 0
999

„Kard. Sodano służył z miłością i oddaniem Kościołowi. Cechowało go wysokie poczucie obowiązku, dary intelektu i serca, wrażliwość na duszpasterskie działania Kościoła w świecie, mądrość w ocenie wydarzeń i sytuacji, gotowość do pomocy, szukanie odpowiednich rozwiązań w każdym przypadku” – powiedział kard. Giovanni Battista Re w bazylice św. Piotra w Watykanie podczas Mszy pogrzebowej kard. Angela Sodano. Na zakończenie liturgii papież Franciszek przewodniczył obrzędowi ostatniego pożegnania.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT - Papież Franciszek na pogrzebie kard. Sodano

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że były Sekretarz Stanu przeżył ponad 94 lata, z czego, w kapłaństwie 71 oraz 60 w służbie Stolicy Apostolskiej. Kard. Re zaznaczył, że dla chrześcijanina śmierć jest nie tylko faktem naturalnym, który należy przyjąć z realizmem i godnością. Jest ona bramą, która otwiera drogę do osobistego spotkania z Bogiem, ponieważ naszym przeznaczeniem jest wieczność.

Ta pewność oświecała całą egzystencję kardynała Angelo Sodano, którego Pan wezwał do siebie z łóżka szpitalnego, gdzie przebywał od trzech tygodni. Cztery lata temu, po ukończeniu dziewięćdziesiątego roku życia, kard. Sodano napisał w swoim duchowym testamencie: „Ze spokojem oczekuję teraz godziny, w której Pan przyjdzie, aby wezwać mnie do siebie, u kresu mojego ziemskiego życia. Po raz kolejny odnawiam swój akt wiary, nadziei i miłości, tak jak nauczyłem się go jako dziecko na kolanach mojej Matki. Z takim wewnętrznym nastawieniem spoglądam na Pana, mając nadzieję, że pewnego dnia miłosiernie przyjmie mnie w swoje ramiona. Z tym samym uczuciem spoglądam na Maryję Najświętszą, od młodości przywoływaną jako «Brama raju»"

- mówił kard. Re.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał również drogę życiową Kard. Angela Sodano. Został wyświęcony na kapłana w 1950 roku. Następnie po doktoracie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, pierwsze lata swojej posługi poświęcił nauczaniu teologii dogmatycznej w seminarium duchownym swojej diecezji, Asti, oraz apostolstwu wśród młodzieży studenckiej.

W 1961 r. rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej, a pierwsze kroki stawiał w Ameryce Łacińskiej w nuncjaturach apostolskich Ekwadoru, a następnie Urugwaju i Chile. W 1968 r. został wezwany do Rzymu, gdzie pod kierunkiem abpa Agostina Casarollego zajął się relacjami Stolicy Apostolskiej z Europą Wschodnią. Miał okazję odwiedzić wtedy Rumunię, Węgry i Niemcy Wschodnie. W listopadzie 1977 r. papież Paweł VI mianował go nuncjuszem apostolskim w Chile i wyniósł do godności arcybiskupa. Spędził w tym kraju okres dyktatury generała Pinocheta.

W maju 1988 r. papież Jan Paweł II odwołał go z Chile do Rzymu, mianując sekretarzem ds. stosunków z państwami. Dwa lata później mianował go pro-sekretarzem stanu, a wkrótce potem kardynałem i sekretarzem stanu, którą to funkcję pełnił jeszcze przez półtora roku za czasów papieża Benedykta XVI.

Przez prawie 16 lat, kiedy był pierwszym współpracownikiem Papieża, z kompetencją i oddaniem pracował na rzecz pokoju. Nie brakowało momentów szczególnego zaangażowania ze względu na złożoność sytuacji geopolitycznej: wystarczy pomyśleć o końcu zimnej wojny, konflikcie w Zatoce Perskiej, wojnie w Iraku, konfliktach na Bałkanach, tragicznym wydarzeniu z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i późniejszym wzroście terroryzmu na świecie.

Po zakończeniu pełnienia funkcji Sekretarza Stanu 15 września 2006 r. kardynał Angelo Sodano nadal wnosił swój znaczący wkład w pracę Stolicy Apostolskiej, pełniąc funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego, aż do końca 2019 r., kiedy to, w miarę słabnięcia sił, zrezygnował z tego urzędu, poświęcając się coraz bardziej modlitwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Sobota, VIII Tydzień Wielkanocny
Nakazy Pana są radością serca
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 27-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter