16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: prezentacja Światowych Dni Dzieci

Ocena: 4.85
247

W watykańskim biurze prasowym zaprezentowano pierwsze Światowe Dni Dzieci, które zapowiedział Franciszek. Odbędą się one 25-26 maja, a przygotowuje je Dykasteria ds. Kultury i Edukacji.

Fot. Canva

Ta pionierska inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Chodzi o umieszczenie dzieci w centrum i opiekę nad nimi, jak to robił Jezus. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie.

Kard. José Tolentino de Mendonça poinformował, że ogłoszenie przez Franciszka Światowych Dni Dzieci stanowiło ogromną niespodziankę. Papież wpadł na ten pomysł po spotkaniu z 8 tys. dzieci, które w listopadzie odbyło się w watykańskiej Auli Pawła VI. „Ojciec Święty pragnie, by to dzieci były prawdziwymi protagonistami tego wydarzenia. Dlatego to one zadawały wówczas papieżowi pytania, a nie jedynie czytały kwestie przygotowane wcześniej przez dorosłych. Tak będzie także w czasie światowego spotkania” – podkreślił Marco Impagliazzo. Jest on przewodniczącym Wspólnoty św. Idziego, która włączyła się w przygotowania. Ujawnił, że w wydarzeniu wezmą udział także dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi, którzy podzielą się z rówieśnikami swoimi marzeniami o pokoju. Nadchodzące dni Impagliazzo określił „zastrzykiem radości i nadziei dla Kościoła”. Z kolei prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji nazwał je wspólnotowym doświadczeniem Kościoła, tak bardzo potrzebnym w naznaczonym podziałami świecie. „Będzie to wrzucanie ziarna w ziemię, które z czasem zaowocuje, tak jak to się stało ze Światowymi Dniami Młodzieży” – podkreślił kard. Tolentino.

Spotkanie będzie miało wymiar centralny, który odbędzie się w Rzymie. Jednocześnie Papież pragnie, by równolegle ta inicjatywa odbywała się w diecezjach na całym świecie i na stałe wpisała się do kalendarza dorocznych wydarzeń w Kościele. Ojciec Enzo Fortunato, który jest koordynatorem Światowych Dni Dzieci poinformował, że dla uczestników przygotowywane są trzy projekty (duchowy, solidarnościowy i kulturalny), w które na tydzień przed rozpoczęciem spotkania będzie można się włączyć dzięki pomocy wolontariuszy. Centralnym wydarzeniem będzie sobotnie czuwanie z Franciszkiem, na którym dzieci podzielą się z nim swymi świadectwami i będą przepytywać papieża, oraz niedzielna Eucharystia. Organizatorzy podkreślili, że dopiero po rozpoczęciu zapisów będzie można mówić o spodziewanej liczbie uczestników dziecięcego zlotu. Wskazali też na wyzwanie jakim jest zapewnienie najmłodszym odpowiedniej opieki. Wśród tematów jakie zostaną poruszone wymieniono kwestię budowania pokoju, ochrony środowiska oraz budowania więzi z Jezusem, jako przyjacielem i nauczycielem.

W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat. Na 7-osobową grupę przypadnie dwóch dorosłych opiekunów.

Zapisy na Światowe Dni Dzieci ruszają 2 lutego.

Więcej informacji: https://www.worldchildrenday.org

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter