2 sierpnia
poniedziałek
Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: święto patronów Rzymu

Ocena: 0
1025

Święci Piotr i Paweł są patronami Wiecznego Miasta. Z tej okazji uroczysty charakter miała w przeddzień ich uroczystości modlitwa na Anioł Pański na Placu św. Piotra. Papież Franciszek zwrócił się m.in. do wszystkich osób żyjących w Rzymie zapewniajac ich o swojej modlitwie za wstawiennictwem dzisiejszyh patronów oraz pozdrowił Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja.

Ojciec Święty życzył rzymianom, aby każdy mieszkaniec Wiecznego Miasta mógł w nim żyć z poszanowaniem godności oraz spotkał się z radosnym świadectwem Ewangelii.

W wystąpieniu po modlitwie Anioł Pański papież przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci świadków wiary Kościoła pierwszych wieków, którzy w Rzymie zostali ścięci, spaleni żywcem lub zabici, szczególnie w czasach casarza Nerona.

Ziemia na której tutaj stoimy jest przesiąknięta krwią naszych braci chrześcijan. Jutro będzie ich liturgiczne wspomnienie

– powiedział.

Franciszek przypomniał także o tradycji wizyt w Wieczym Mieście, z okazji świąt patronalnych, ważnych dostojników Kościołów chrześcijańskich. Z tej okazji pozdrowił Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I wyrażając nadzieję, że niedługo oficjalne wizyty w Rzymie będą mogły zostać wznowione.

Pełen tekst przemówienia po modlitwie "Anioł Pański" w tłumaczeniu na jęzuk polskim (za KAI):

Drodzy bracia i siostry,

Moje pozdrowienia kieruję przede wszystkim do wszystkich Rzymian i osób mieszkających w tym mieście, w uroczystość świętych patronów, apostołów Piotra i Pawła. Za ich wstawiennictwem modlę się, aby w Rzymie każda osoba mogła godnie żyć i spotkać się z radosnym świadectwem Ewangelii.

Tradycyjnie przy tej okazji przybywa do Rzymu delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, ale w tym roku z powodu pandemii nie było to możliwe. Dlatego przesyłam mojemu drogiemu bratu Patriarsze Bartłomiejowi uścisk duchowy mając nadzieję, że jak najszybciej będzie można wznowić nasze wzajemne wizyty.

Obchodząc uroczystość świętych Piotra i Pawła chciałbym przypomnieć wielu męczenników, którzy zostali ścięci, spaleni żywcem i brutalnie zabici, zwłaszcza w czasach cesarza Nerona, dokładnie na tej ziemi, na której teraz stoicie. Jest to ziemia przesączona krwią naszych braci chrześcijan. Jutro będziemy obchodzili ich wspomnienie.

Pozdrawiam was, drodzy pielgrzymi tutaj obecni. Widzę flagi, kanadyjską, wenezuelską, kolumbijską, a także inne. Niech wasza wizyta u grobów Apostołów umocni waszą wiarę i wasze świadectwo.

Życzę wam wszystkim udanego święta. Proszę, byście pamiętali o mnie w modlitwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Mój lud nie posłuchał mego głosu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter