18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: znalezisko w Bazylice św. Piotra

Ocena: 0
1021

Pod kopułą Bazyliki św. Piotra jest przechowywanych 50 ognioodpornych pudeł, w których znajduje się wiele dzieł sztuki. Trwa ustalanie, skąd one się tam wzięły i co dokładnie zawierają – pisze Il Messaggero.

fot.www.cathopic.com

Wewnątrz ognioodpornych pojemników różnej wielkości odkryto dzieła i artefakty, a także rzeźby z marmuru i fragmenty fresków. Niektóre z nich wstępnie datowane są na XV wiek. Zbiory zostały zgromadzone przez ks. Michele Basso, który pracuje w bazylice i umieszczone w jednym z pomieszczeń pod kopułą. Zbiory były niedostępne dla turystów. Natrafiono na nie już w 2000 roku, ale wtedy nie zdecydowano się na dokładnie zbadanie zawartości. Nie wiadomo też, w jaki sposób artefakty zostały zgromadzone – mogą one pochodzić z jakieś kolekcji, a także od klasztorów, instytutów zakonnych, czy z innych darów, które przychodziły do Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek i Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin są świadomi istnienia dzieł sztuki. Ten drugi w ostatnich miesiącach był w tamtym miejscu i oglądał pudła. Jak donosi Il Messaggero, w zbiorze mogą się znajdować obrazy ze szkoły Matii Pretiego, szkice Pietro da Cortony, drewniane stoły, a także rzeźby z XVII wieku. W jednym z pudeł jest też rzeźba z białego marmuru inspirowana dziełem Michała Anioła.

Jak oceniono, dzieła sztuki mieszają się w zbiorze z fałszywkami i podróbkami oryginałów. Są tam kopie waz rzymskich i etruskich, jest nawet duplikat słynnej Wazy Eufroniusza. Zostały one wykonane prawdopodobnie w Rzymie w XIX wieku. Teraz specjaliści będą wyjaśniać skąd pochodzą elementy zbioru i jak znalazły się w tak nietypowym miejscu na strychu bazyliki św. Piotra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter