28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykanista: Franciszek przypomina, że miejsce chrześcijaństwa jest po stronie słabych

Ocena: 0
2138

Miejsce chrześcijaństwa jest zawsze po stronie słabych i prześladowanych. Na przykład uchodźców wojennych, ale także ekonomicznych, bo to jest w chwili obecnej problem najbardziej palący. Mowa Franciszka jest w tej kwestii jednoznaczna „tak – tak”, „nie – nie”- uważa Jacek Moskwa. Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Publikujemy komentarz Jacka Moskwy:

Czy(m) Papież Franciszek zmienił Kościół?

Podoba mi się alternatywne sformułowanie pytania tej ankiety, wybieram wersję: „Czy zmienił Kościół?” Na pewno obudził wielkie nadzieje, że dopełni to, czego zabrakło pontyfikatom – pod wieloma względami wspaniałym – Jana Pawła II i Benedykta XVI. Już pierwsze decyzje zapowiadały zwrot, który najpełniej wyraża się w sformułowaniu „Kościół ubogi dla ubogich”.

Pomyślałem wtedy, że tego papieża chyba wyśnił ksiądz Jan Zieja (1897 – 1991). Mam zaszczyt być współautorem jego ostatniej książki: „Jan Zieja. Życie Ewangelią spisane przez Jacka Moskwę” Wydana dosyć dawno, bo zaledwie kilka miesięcy przed Jego śmiercią, w ostatnich latach była kilkakrotnie wznawiana, związku z renesansem pamięci o Ojcu Janie. Spowodowały ten powrót zainteresowania oczywiście przede wszystkim 120. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci tego wybitnego kapłana, ale także na jego głos, który mówił to, co teraz Papież Franciszek: „Kościół ubogi dla ubogich”.

Wyrażą się w tym bardzo prosta prawda. Miejsce chrześcijaństwa jest zawsze po stronie słabych i prześladowanych. Na przykład uchodźców wojennych, ale także ekonomicznych, bo to jest w chwili obecnej problem najbardziej palący. Mowa Franciszka jest w tej kwestii jednoznaczna „tak – tak”, „nie – nie”. Idą za nim biskupi włoscy, idą polscy, bardzo jednoznacznie.

Ale przecież Kościół to nie tylko episkopaty. A jak przyjmuje to Lud Boży razem ze swoimi pasterzami? We Włoszech na pewno lepiej – piszę o Italii, bo uważam ją także za mój kraj – niż w Polsce. Ale również w Italii podniosła się fala ksenofobii i rasizmu, o czym świadczą wyniki wyborów parlamentarnych sprzed kilku dni. Także i tam, jak niestety w Polsce, Franciszek jest obiektem mniej lub bardziej zawoalowanej krytyki z pozycji „Kościoła środków bogatych”, sprzymierzonego z możnymi tego świata, zamkniętego na Innego.

***

Jacek Moskwa - watykanista, wieloletni korespondent w Rzymie i Watykanie, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter