14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykański nadzór finansowy opublikował raport roczny za 2023 r.

Ocena: 0
210

Watykański Urząd Informacji i Nadzoru Finansowego (ASIF) przedstawił w poniedziałek swój raport roczny za 2023 rok. Zgodnie z raportem, Watykan w coraz większym stopniu dostosowuje się do międzynarodowych standardów, na przykład w odniesieniu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W 2023 r. zgłoszono 123 podejrzane transakcje, z których 118 pochodziło z Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) zwanego popularnie "bankiem watykańskim".

Fot. pixabay

ASIF poinformował watykańską prokuraturę w 11 przypadkach, w porównaniu do 19 w poprzednim roku. Organ nadzorczy nakazał zawieszenie transakcji finansowych tylko w jednym przypadku, w porównaniu do pięciu w 2022. Liczby te przemawiają za stabilnością pod względem przejrzystości i bezpieczeństwa. Według raportu rocznego ASIF za rok 2023, zawarł on również umowy o współpracy z dziewięcioma innymi krajami, a mianowicie Algierią, Azerbejdżanem, Bahamami, Curacao, Libanem, Senegalem, Mauritiusem, Nepalem i Zambią. Oznacza to, że ASIF zawarł łącznie 76 takich umów w ciągu 14 lat. W 2023 r. ASIF złożył podobne 22 wnioski i sam otrzymał dziesięć. 

Wzrasta współpraca wewnętrzna z innymi właściwymi organami Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, a także współpraca międzynarodowa z udziałem, między innymi, w forach Moneyval i Egmont. ASIF nadal przyczynia się również do odzyskiwania dochodów z działalności przestępczej, stając się centrum przychodów netto poprzez wymianę informacji ze swoimi międzynarodowymi odpowiednikami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter