28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ważne rocznice

Ocena: 0
1581

Zbliżający się rok 2017 będzie okazją do zwrócenia uwagi na ważne rocznice wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla dziejów świata. Pomocą może okazać się książka „Kościół w czasie przełomu” wydana przez lubelskie wydawnictwo Jut.

„Przedstawione poniżej teksty prezentują różne wydarzenia historyczne, nawet całe procesy, a także rozliczne inicjatywy podejmowane przez człowieka, idee duchowe i intelektualne” – czytamy we wstępie.

Książka rozpoczyna się opracowaniem „Protestantyzm” dr. Pawła Janowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym autor omówił główne nurty protestanckie, dialog prowadzony z nimi przez Kościół katolicki i owoce tego dialogu. O antykatolickiej koncepcji małżeństwa według Marcina Lutra napisał ks. Tadeusz Guz, profesor KUL. To momentami szokujące studium. Luter na przykład nie widział nic złego w poligamii czy współżyciu przedmałżeńskim, a największym jego błędem było odmówienie małżeństwu „statusu” sakramentu.

Paulin o. dr Grzegorz Prus pisze o koronacji obrazu jasnogórskiego, a jego współbrat zakonny o. Wojciech Dec omawia współczesne znaczenie i rolę Jasnej Góry.

W roku 2017 przypada też 300. rocznica powstania masonerii. O tym wilku w owczej skórze pisze dr Paweł Janowski, który przypomina dzieje masonerii, stosunek do niej Kościoła oraz współczesność tej formacji.

Wszystkim czcicielom Matki Bożej bliska jest setna rocznica objawień w Fatimie. Ich przesłanie omawia o. dr Zdzisław Świniarski, sercanin biały.

Setna jest też rocznica wydarzeń, które miały miejsce w Petersburgu w październiku 1917 r. Miłośnicy historii chętnie przeczytają opracowanie ks. dr. Grzegorza Szubtarskiego o rewolucji bolszewickiej w Rosji – jej przyczynach, wpływie na relacje wyznaniowe oraz reperkusjach. To wiele ciekawych faktów, przez dziesiątki lat pomijanych w podręcznikach szkolnych, a nawet uniwersyteckich.

Ten przegląd wydarzeń uzupełnia tekst o. dr. Stanisława Piętki z Niepokalanowa „Rycerski dekalog, czyli dziesięć zdań w setną rocznicę powstania MI (Rycerstwa Niepokalanej)”. W przyszłym roku minie sto lat, jak ruch ten został w Rzymie założony przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Autor pisze o początkach wspólnoty i jej wpływie na społeczeństwo polskie w różnych okresach minionego stulecia. Bardzo cenne jest omówienie idei, podstaw teologicznych i aktualności przeslań Rycerstwa Niepokalanej.

Książka jest godna polecenia nie tylko dla duszpasterzy i katechetów, ale dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę i wiarę. Tygodnik „Idziemy” ma patronat medialny nad tym pożytecznym wydawnictwem.

 

„Kościół w czasie przełomu”, wstęp – ks. dr hab. Mirosław Kowalczyk, Wydawnictwo Jut, Lublin 2016, ss. 276

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter