11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wciąż w budowie

Ocena: 5
595

Choć po dziesięcioleciach przymusowej ateizacji, niszczenia świątyń i prześladowań księży Kościół katolicki w krajach byłego Związku Radzieckiego się odrodził, to jednak wciąż potrzebuje wsparcia. W niedzielę 9 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

fot. Piotr Kościński/Idziemy

Krakowiec, tuż przy granicy ukraińsko-polskiej, obok przejścia granicznego. Znajdujący się w tym mieście kościół św. Jakuba zbudowany został w XVIII w., w stylu neoklasycystycznym. W 1939 r. ucierpiał od pożaru, a w 1946 r. został przejęty przez władze sowieckie. W 1958 r. świątynię przebudowano, tworząc zakład o nazwie „Rytm”, jako część pracującej dla wojska Lwowskiej Fabryki Aparatury Telegraficznej. Już w niepodległej Ukrainie fabryka przestała istnieć, a w 2000 r. świątynię zwrócono Kościołowi rzymskokatolickiemu.

W listopadzie abp Marian Jaworski poświęcił tymczasową kaplicę w pomieszczeniach należących do parafii. Bo piękna, neoklasycystyczna budowla jest w ruinie. Budynek podzielono na piętra, częściowo zrujnowane. Dach też jest zniszczony. W środku straszy dziurawa podłoga, zasypana ułamkami kafelków. Po odnowieniu może być naprawdę pięknie, ale potrzeba ogromu pracy i ogromu pieniędzy…

Na szczęście Krakowiec jest dzisiaj wyjątkiem. Na Ukrainie bardzo wiele kościołów zostało zwróconych wiernym i odnowionych, przy ogromnym wysiłku księży i parafian oraz wielkiej pomocy z zagranicy, w tym z Polski. Ale to wcale nie oznacza, że sytuacja Kościoła jest tam łatwa. Podobnie jest w innych byłych republikach radzieckich.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -