28 lutego
niedziela
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Widziane z Gniezna

Ocena: 0
2075

„Lektura Kazań Prymasa Józefa Kowalczyka ukazuje nam pasterza, który światło i moc dla swojej prymasowskiej posługi znajdował w Słowie Bożym i nie zatrzymywał go dla siebie. Jako nauczyciel głosił je powierzonej sobie owczarni, przykładem własnego życia prowadząc słabych i podtrzymując mocnych” – napisał w Słowie wstępnym do książki abp Wojciech Polak, obecny prymas Polski.

Arcybiskup Józef Kowalczyk jest w Polsce znany przede wszystkim z posługi nuncjusza apostolskiego, którą pełnił przez 21 lat. Dobrze się stało, że kolejne cztery lata, tym razem posługi w archidiecezji gnieźnieńskiej, zostały utrwalone w głoszonym przez niego Słowie Bożym. Te 234 kazania to swoista kronika nie tylko wydarzeń z życia archidiecezji gnieźnieńskiej, ale także wielu znaczących uroczystości w Kościele w Polsce.

Zbiór rozpoczyna homilia wygłoszona 26 czerwca 2010 r. w Gnieźnie podczas ingresu do katedry prymasowskiej, a kończy wygłoszona podczas święceń kapłańskich 31 maja 2014 r. Kazania są w książce ujęte w kręgi tematyczne: rok liturgiczny, mariologia, święci i błogosławieni, sakramenty, życie konsekrowane i kazania okolicznościowe.

Prymas senior wiele mówił o Powstaniu Warszawskim, Cudzie nad Wisłą, brał udział w jubileuszach zakonnych (osiemsetlecie klarysek, setna rocznica śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela michalitów), w uroczystościach z okazji dwudziestolecia reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, której był głównym twórcą, w jubileuszach biskupich i kapłańskich. Jako prymas głosił też okolicznościowe kazania na pogrzebach biskupów – kard. Józefa Glempa czy abp. Józefa Życińskiego. Aktywnie włączył się w żałobę po tragedii smoleńskiej.

Arcybiskup Józef Kowalczyk bardzo często odwołuje się do nauczania św. Jana Pawła II, u boku którego wiele lat pracował, a w Polsce jako nuncjusz był jego przedstawicielem.

Redaktor wydania o. Zdzisław Gogola OFM Conv. napisał we wstępie: „Ta niekonwencjonalna licząca 972 strony książka prezentuje oryginalny XXI wieczny styl, język i problemy współczesnych czasów. Ponieważ słowo drukowane jest względnie trwałe, daje też możliwość wielokrotnego korzystania z niego, powrotu do wybranych kwestii. (…) Kazania te, jako owoc wieloletniej, ofiarnej pracy kapłańskiej stały się także dokumentem nauczania i historii Kościoła, a także znakiem epoki”.

Patronat medialny nad książką objęła m.in. redakcja „Idziemy”.

 

Arcybiskup Józef Kowalczyk – „Kazania Prymasa 2010-2014”, Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, Kraków 2015, 972 s.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 46 (529), 15 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 lutego

Niedziela, II Tydzień Wielkiego Postu
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W górach (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 21 lutego - Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter