19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej dobra

Ocena: 0
1250

W przepięknej, maleńkiej kaplicy św. Grzegorza Peradzego na warszawskiej Ochocie przy ul. Lelechowskiej spotyka się na coniedzielnych nabożeństwach polskojęzyczna wspólnota prawosławna, której duszpasterzem jest ks. Henryk Paprocki.

Został on teraz laureatem nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, która tam właśnie – wśród macierzystej wspólnoty – została mu 6 marca wręczona. Uroczystość była formalnie mała i skromna, ale tak naprawdę ważna i pełna bogactwa, którego oczywiście nie da się zmierzyć. I nie ma w tym dziennikarskiego patosu, choć słowa są wielkie.

Najpierw więc patron kaplicy, czyli św. Grzegorz Peradze (1899-1942), gruziński duchowny, duszpasterz gruzińskiej parafii św. Nina w Paryżu, od 1933 r. zastępca profesora patrologii w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. Współczesny student niewiele niestety na ten temat wie i żyje raczej w przekonaniu, że jego Alma Mater na pewno nie miała i nie ma nic wspólnego z religią. Po wybuchu wojny Peradze nie skorzystał z możliwości wyjazdu, wspierał ściganych Żydów i swojego internowanego metropolitę Dionizego (Waledyńskiego); aresztowany przez Niemców zginął w KL Auschwitz śmiercią męczeńską, ratując innego więźnia. Został kanonizowany przez Gruziński Kościół Prawosławny w 1995 r. Jego życie skrupulatnie odtworzył i opisał właśnie ks. Henryk Paprocki.

Ksiądz Paprocki prowadzi też, jak wielu duchownych, działalność edukacyjną i z tego powodu jest szefem Redakcji Ekumenicznej TVP. Zatroszczył się, by w ramach tej redakcji pokazywane były też programy z życia wspólnoty żydowskiej w Polsce, co realizuje z ekipą telewizji łódzkiej. Więcej jeszcze, od pewnego czasu – razem z rabinem Symchą Kellerem z Łodzi i Andrzejem Saramowiczem, nauczycielem islamu – we współpracy z łódzką redaktorką Małgorzatą Burzyńską-Keller przybliża widzom wiedzę o tych trzech religiach.

– Bóg Abrahama jest także moim Bogiem – powiedział ks. Paprocki. – Dochodzą do redakcji ekumenicznej miłe sygnały od telewidzów, którzy piszą czy mówią, ile się dowiedzieli z tych programów – powiedział, dziękując za nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka. Została ona ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla duchownych chrześcijańskich, aby upamiętnić osobę i dzieło tego niezwykłego kapłana, który jako kapelan Prezydenta RP zginął w katastrofie smoleńskiej.

I głównie za działalność edukacyjną otrzymał ją ks. Henryk Paprocki, choć przecież w dialogu chrześcijańsko-żydowskim – za zgodą i z błogosławieństwem swego metropolity Bazylego, jak podkreślił – uczestniczył już ponad ćwierć wieku temu. A patrona nagrody bardzo dobrze znał.

– Był niezwykle otwarty na każdego człowieka i miał niezwykły dar: potrafił wspaniale prostować różne zawiłe ludzkie ścieżki, a kilkakrotnie uczestniczyłem w tym prostowaniu – powiedział ks. Henryk.

Ksiądz Roman Indrzejczyk powtarzał: „Pozwólcie mi wierzyć, że ludzie są dobrzy i że świat miłości, dobra i pokoju jest ciągle możliwy, jest do osiągnięcia”. I tego się trzymajmy.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter