20 stycznia
poniedziałek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiek na Targówku

Ocena: 0
2545

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym skończyła sto lat. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów była Msza Święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatorego Pennacchia.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Dziś kościół przy ul. Księcia Ziemowita 39 w Warszawie cieszy się opinią „perełki na mapie Warszawy”. Uroczystości w dniach 28-29 września zostały uświetnione prelekcjami, wystawami i występami muzyków. Podczas długiej „historycznej celebracji”, jak nazwał jubileuszową Mszę Świętą abp Pennacchio, wierni dziękowali Bogu i ludziom za dar świątyni oraz wspólnoty doświadczanej każdego dnia. Dziś, zwłaszcza w tak wielkich metropoliach jak Warszawa, do rzadkości należy sytuacja, że parafianie znają swoich kapłanów, a oni parafian. W homilii podkreślona została rola świątyni parafialnej jako wspólnego domu, oczekującego od człowieka odpowiedzialności i troski. Współcześni mieszkańcy Targówka Fabrycznego poszli śladami swoich poprzedników i wznieśli jako wotum wdzięczności za dar stulecia niepodległości budynek Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Achillesa Rattiego.

– Chcemy, aby nasza szkoła była miejscem pracy na rzecz dobra, społeczeństwa i Kościoła – powiedział ks. proboszcz Tomasz Gill. – Wychowanie dzieci zawsze bardzo leżało na sercu Piusowi XI [to imię przybrał kard. Achille Ratti po wyborze na papieża – przyp. red.] – przypomniał. Prezydent Andrzej Duda przysłał parafii Zmartwychwstania Pańskiego wymowny znak w postaci flagi polskiej. Abp Pennacchio przekazał papieskie błogosławieństwo i poświęcił nowy budynek szkoły.

Targówek Fabryczny to część Warszawy wyjątkowo doświadczona przez historię. Zapewne te właśnie czynniki dziejowe ukształtowały społeczność solidarną i niezłomną w wierze. Dzielnica słynęła z licznych przedsiębiorstw, powstałych w II poł. XIX w. Były to m.in. Fabryka Płodów Chemicznych Hirschmann i Kijewski oraz Huta Szkła Targówek. Zarówno okupacja niemiecka, jak i lata PRL nie obeszły się z mieszkańcami łaskawie. Po wojnie komuniści postanowili uczynić z Targówka „zonę” przemysłową, co zostało przypomniane podczas homilii. Wysiedlono większość mieszkańców – 10 tys. osób został zaledwie tysiąc – a dużą część domów wyburzono. W efekcie do dziś Targówek Fabryczny jest dzielnicą zaniedbaną i niedofinansowaną, ale jednocześnie obdarzoną niepowtarzalnym urokiem dawnych kamieniczek i podwórek. Ale nie tylko unikatowa w XXI w. architektura decyduje o specyfice miejsca i jego mieszkańców.

Parafianie są bardzo dumni ze swojej parafii i Kościoła zbudowanego wspólnym wysiłkiem w 1919 r., jako wotum wdzięczności za odrodzenie państwa polskiego. W budowę świątyni zaangażowani byli najbardziej znani ludzie tamtych czasów. Kardynał Aleksander Kakowski wydzielił z parafii Matki Bożej Loretańskiej parafię Zmartwychwstania Pańskiego. Projekt kościoła, w stylu zakopiańskim, przygotował Stefan Szyller – sławny wtedy architekt, budowniczy i konserwator zabytków, zwolennik form historycznych, poszukiwacz polskości w architekturze. Do współpracy zaprosił go ks. Eustachy Krocin, pierwszy proboszcz parafii. Kamień węgielny poświęcił sam ks. Ignacy Kłopotowski, a konsekrował świątynię ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Rodzinny charakter parafii widać było podczas jubileuszowego pikniku na terenie wokół kościoła i budynku szkoły. Przy dawnych warszawskich szlagierach wykonywanych na żywo goście i parafianie zajadali pyszne pierogi, naleśniki z dżemem, bigos oraz niezliczone domowe ciasta. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnej oranżady. Przygotowano również wystawy fotograficzne: pierwsza prezentuje historię parafii od jej założenia do czasów obecnych, druga, w zabytkowej dzwonnicy, koncentruje się na mieszkańcach okolicy. Ewa Admaszek i Iwona Ząbkowicz przygotowały także wystawę dokumentującą historię szkoły. Wydarzenie wzbogacił merytorycznie wykład rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego „Koncepcja wychowawcza Kościoła zawarta w encyklice papieża Piusa XI Divini illius magistri a system pedagogiczny Marii Montessori”. Wszyscy z przyjemnością obejrzeli film „Targówek Zmartwychwstania Pańskiego” w reżyserii Łukasza Perkowskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

 Nikt nie przyszywa nowej łaty do starego ubrania
Dziś w Kościele: poniedziałek, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 15,16-23; Ps 50 (49),8-9.16b-17.21.23; Mk 2,18-22
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -