9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Brytania: Kościół Anglii ma pierwszą kobietę-biskupkę

Ocena: 0
1807
Kościół Anglii otrzymał 16 grudnia pierwszą biskupkę w osobie Libby Lane. W tym dniu ogłoszono jej nominację na przełożoną anglikańskiej diecezji Stockport koło Manchesteru w środkowej Anglii. 2014-12-17 19:41
kg (KAI) / Londyn, sg
fot. PAP/EPA/Lynne Cameron

Jest to jedna z dwóch diecezji pomocniczych (sufraganii), podlegających diecezji Chester, która z kolei wchodzi w skład prowincji kościelnej York. Stockport nie miał biskupa od maja br. Sakrę nowa biskupka przyjmie 26 stycznia 2015.

– To ważny dzień dla mnie i historyczny dla Kościoła – powiedziała L. Lane wkrótce po mianowaniu jej. Gratulacje przesłał jej m.in. premier brytyjski David Cameron. Podkreślił, że jest to „historyczna nominacja i ważny dzień dla równości [płci]”.

W lipcu br. Kościół Anglii przegłosował, po długich i gorących dyskusjach, zgodę na dopuszczenie kobiet do posługi biskupiej, a decyzja ta weszła w życie w listopadzie. Jest to kolejny krok na drodze do rozpoczętej 20 lat temupełnego równouprawnienia kobiet w posłudze duchownej. Obecnie w Kościele tym, będącym narodowym wyznaniem Anglików (i Walijczyków), pracuje 7798 pastorów, w tym 1781 kobiet. Decyzja z lipca oznacza zrównanie Kościoła Anglii ze wspólnotami anglikańskimi w Australii, Indiach, Kanadzie, Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych, w których urząd biskupi pełni łącznie 29 kobiet.

Obecna nominacja dla L. Lane kładzie kres 22-letnim sprzeciwom i oporowi wobec dopuszczenia niewiast do wszystkich posług duchownych – napisał angielski dziennik „Guardian”.

Libby Lane ma za sobą szkołę w Manchesterze i studia w Oksfordzie, przeszła też szkolenie dla przyszłych duchownych w Cranmer Hall w mieście Durham. W 1993 została ordynowana na diakonisę, a w rok później na kapłankę, po czym posługiwała w parafii w Blackburn w północno-zachodniej Anglii, pracowała w archidiecezji York m.in. jako kapelan szpitalny, a następnie zajmowała się sprawami rodziny w diecezji Chester. W 2007 została wikariuszką w jednej z parafii w tej diecezji, a od 2010 była diecezjalnym dziekanem ds. kobiet-duchownych.

Jest jedną z 8 kobiet-pastorek Kościoła Anglii, wybranych jako stałe obserwatorki do tzw. Domu Biskupów, reprezentując w nim diecezje z Północnego Zachodu Anglii.

Jej mąż – George jest również pastorem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze, a oboje są jednym z pierwszych małżeństw, wspólnie ordynowanych w Kościele Anglii. Mają dwoje dorastających dzieci.

Nowa biskupka interesuje się nauczaniem i zarządzaniem szkolnym, inicjatywami społecznymi, uczy się grać na saksofonie, kibicuje pierwszoligowemu Manchesterowi United, lubi czytać i rozwiązywać krzyżówki.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter