29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wietnamskie wspólnoty w Polsce

Ocena: 4.4
1216

Jeśli chodzi o kwestie wiary, to Wietnamczycy czują się tu dobrze, ponieważ Kościół w Polsce jest otwarty na różne grupy, nie ma prześladowań religijnych – powiedział w rozmowie z KAI o. Krzysztof Malejko. Duszpasterz Wietnamczyków opowiedział o dwóch wietnamskich wspólnotach katolickich oraz zachęcił do udziału w uroczystości z okazji Dnia Modlitwy za Kościół w Wietnamie, który odbędzie się 23 listopada w Mrokowie.

fot. info.archwwa.pl

 Obecnie w Polsce funkcjonują dwie wietnamskie wspólnoty – w parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu oraz w podwarszawskim kościele św. Stanisława Kostki w Mrokowie. W obu miejscach, co tydzień odbywa się specjalna Eucharystia w języku wietnamskim, przygotowuje je m.in. o. Krzysztof Malejko, duszpasterz Wietnamczyków oraz o. Józef ks. Józef Them, werbista z Wietnamu, duszpasterz obu wspólnot wietnamskich.

Jak podkreślił o. Malejko, w Mrokowie wspólnota liczy ok. 150-200 wiernych, natomiast na Żeraniu ok. 50-60 osób. Według duszpasterza Wietnamczyków, ciężko określić jaki procent społeczności wietnamskiej w Polsce stanowią katolicy, ale najprawdopodobniej jest to ok. 5 proc. - Zakładam, że nie wszyscy katolicy, którzy mieszkają w Polsce przychodzą do nas, wielu z nich uczęszcza no polskie Eucharystie – stwierdził, dodając, że w Wietnamie katolicy liczą ok. 7-8 proc.

O. Malejko kilka lat posługiwał na misjach w Wietnamie, stąd zna język i posługuje obecnie wietnamskim katolikom, którzy emigrowali do Polski. Wielu z nich pracuje w pobliskim w Chińskim Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej, skupiającym hurtowników odzieży, sprzętu elektronicznego z państw dalekiej Azji, m.in. z Chin i Wietnamu. Opuścili swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków do życia dla siebie i bliskich. Najwięcej z nich osiedliło się w Warszawie i okolicach.

Wśród uczestników Mszy św. po wietnamsku większość stanowią osoby w wieku ok. 30-40 lat, młode rodziny z dziećmi, osoby, które przywiozły wiarę katolicką ze sobą i chcą ją rozwijać w Polsce. - To dla nich ważne, że duszpasterstwo obejmuje nie tylko Mszę św. ale i spowiedź, katechezy, przygotowanie do chrztu, sakramentu małżeństwa, pierwszej Komunii św. – podkreślił kapłan.

Werbista zauważył, że jednym z powodów emigracji Wietnamczyków do Polski może być właśnie wiara katolicka. - Jeśli chodzi o kwestie wiary to Wietnamczycy czują się tu dobrze, ponieważ Kościół polski jest otwarty na różne grupy, nie ma prześladowań religijnych. Jesteśmy krajem katolickim, prawdopodobnie to jeden z powodów wyboru Polski jako kraju imigracji lub docelowego. Mogą tu praktykować swoją wiarę – stwierdził.

Co roku 23 listopada wspólnota świętuje Dzień Modlitwy za Kościół w Wietnamie. W dzień ten Kościół powszechny obchodzi wspomnienie 117 męczenników wietnamskich, którzy ponieśli śmierć w latach 1745-1862. Wśród nich było 8 biskupów, 50 kapłanów oraz świeccy, misjonarze europejscy oraz rdzenni mieszkańcy kraju.

W tym roku wietnamscy katolicy zaprosili do udziału w obchodach kard. Kazimierza Nycza, który odprawi dla nich Eucharystię. - Msza będzie wyjątkowo uroczysta, ponieważ to jedno z najważniejszych świąt wietnamskich katolików - deklaruje o. Malejko. Metropolita warszawski poświęci również kaplicę, w której odtąd gromadzić się będą Wietnamczycy na cotygodniowej liturgii oraz obraz św. Andrzeja Nguyen Kim Thinga - jednego ze 117 męczenników wietnamskich. Jak zapowiadają organizatorzy, po Mszy będzie okazja do spotkań przy wietnamskim jedzeniu.

Kard. Nycz będzie przewodniczył Mszy św. dla Wietnamczyków w języku polskim. Czytania i psalm będą po wietnamsku. Ewangelia zostanie odczytana zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim. Homilię wygłosi metropolita warszawski i będzie ona tłumaczona z polskiego na wietnamski (w roli tłumacza - ks. Józef Them). Natomiast modlitwa wiernych i wszystkie pieśni podczas Mszy wykonywane będą w języku wietnamskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter