19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wigilia Zesłania Ducha Świętego w rycie sprzed reform u Wizytek

Ocena: 5
1454

W sobotę 8 czerwca w warszawskim kościele sióstr Wizytek będzie miała Wigilia Zesłania Ducha Świętego według ksiąg liturgicznych sprzed reform Piusa XII z 1955 roku.

Fot. Flickr

Uroczysta Wigilia rozpocznie się o 18.00 i potrwa do ok. 20.30. Liturgię przygotowuje środowisko skupione na co dzień wokół liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym. Jest to celebracja nietypowa - jej odpowiednik istnieje w prostszej formie jedynie w zaktualizowanych niedawno przepisach liturgicznych dla Mszy według porządku ustalonego po drugim soborze watykańskim przez papieża Pawła VI. Świadczy to o dużej potrzebie uroczystego obchodu Wigilii Pięćdziesiątnicy w Kościele.

Liturgia sprzed reform czerpie bezpośrednio z “Matki wszystkich wigilii” - a więc liturgii Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się śpiewem sześciu proroctw, w których Kościół wyjaśnia wiernym naukę o Duchu Świętym. Po tej części następuje poświęcenie wody paschalnej ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, ponieważ przed Zesłaniem Ducha Świętego katechumeni również włączani byli w społeczność Kościoła, podobnie jak przed Wielkanocą.

Całość zamyka uroczyście sprawowana wigilijna Msza święta. Pierwsza część celebracji jest pokutna - kapłan sprawuje ją w ornacie koloru fioletowego, natomiast druga to przejście do radości święta Zielonych Świątek, więc Msza święta sprawowana będzie już w szatach koloru czerwonego.

- Dla podkreślenia pokutnego charakteru pierwszej części Wigilii, nie będziemy używać w niej organów. Wszystkie śpiewy, także Litania do Wszystkich Świętych, zostaną wykonane a capella. Dopiero na Gloria uroczyście odezwą się organy, razem z dzwonkami, tak jak ma to miejsce w czasie Wigilii wielkanocnej. Celebracja, której będziemy świadkami, podkreśla rangę Zesłania Ducha Świętego jako święta bardzo doniosłego, stanowiącego dopełnienie świąt Wielkanocnych i okresu Paschy - mówi w rozmowie z KAI Piotr Ulrich, kantor Scholi Cantorum Beati Vladislai, która posługiwać będzie w trakcie liturgii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter