3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Winne fałszerstwa

Ocena: 0
1651

Potwierdziły się doniesienia o fałszowaniu win mszalnych. Sprawa jest poważna, bo chodzi przecież o godziwość sprawowania Eucharystii.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował ogółem 49 partii win mszalnych. W co trzeciej stwierdził różnego rodzaju nieprawidłowości, dotyczące zarówno składu wina, jak i oznakowania butelek. W laboratoriach przebadano próbki z 23 partii win. Okazało się, że wśród nich prawie 40 proc. nie trzyma wymaganej jakości. Wino miało obniżoną zawartość alkoholu w stosunku do zadeklarowanej na opakowaniu, za dużą zawartość cukru i innych substancji.

– Co do zasady, wino powinno zawierać od 8,5 do 15 proc. alkoholu; niższe lub wyższe wartości oznaczają, że jakość wina jest niezgodna z przepisami – mówi Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK.

W badanych partiach wina UOKiK stwierdził też prawie dwukrotnie za dużo cukru: w winie półsłodkim 83 g/l cukru, podczas gdy norma to 45 g/l. Wykryto też niedopuszczalne w winie mszalnym kwas sorbowy i jego sole.

 

Kompot z konserwantami

W wykazie zakwestionowanych win króluje Prinz Stefan. Półsłodki w próbce zbadanej w Gdańsku miał za mało alkoholu, półwytrawny, zbadany we Wrocławiu, zawierał więcej alkoholu niż ilość deklarowana. Badany w Kielcach zawierał kwas sorbowy z solami. Najlepiej Prinz Stefan wypadł w Poznaniu: tu badano wersję słodką wina i nie stwierdzono nieprawidłowości.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (587), 1 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter