28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Witaj na pokładzie!

Ocena: 0
1822

Witaj w Łodzi – w Kościele, który od dzisiaj staje się także Twoim Kościołem, Twoją Matką i Twoim zadaniem. Bądź dla nas dobrym pasterzem, Pasterzem „według Jezusa”

fot. ks. Henryk Zieliński

– Przez ponad dziewięć miesięcy Kościół łódzki trwał na modlitwie o nowego, dobrego pasterza. Dziś go otrzymał, za co Panu Bogu dziękujemy! – mówił do abp. Grzegorza Rysia jego poprzednik abp Marek Jędraszewski. – Księże arcybiskupie, jesteś otoczony modlitwą, która wyprzedziła jeszcze znacząco dzień twojej nominacji.

Decyzję papieża Franciszka, że nowym arcybiskupem łódzkim mianował bp. Grzegorza Rysia, podano do wiadomości w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli 14 września, w łódzkiej i krakowskiej kurii biskupiej. Uroczystości objęcia przez abp. Grzegorza Rysia stolicy biskupów łódzkich odbyły się w sobotę 4 listopada.

W procesji, która o godz. 11 w blasku jesiennego słońca ruszyła z domu biskupiego do katedry św. Stanisława Kostki, szli nuncjusz abp Salvatore Pennacchio, kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa oraz kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, ponad sześćdziesięciu arcybiskupów i biskupów, blisko czterystu księży, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego oraz licznie zgromadzeni wierni z Łodzi i Krakowa.

W drzwiach katedry nowy arcybiskup został przywitany przez bp. Ireneusza Pękalskiego, dziekana kapituły archikatedralnej łódzkiej, który podał mu do ucałowania krucyfiks oraz kropidło z wodą święconą. Nowy metropolita poświęcił nią zebranych w świątyni.

Liturgię rozpoczął abp Pennacchio, a słowo powitania skierował do zebranych bp Marek Marczak, dotychczasowy administrator archidiecezji łódzkiej. – Wita cię Kościół łódzki, który jako diecezja powstał decyzją Ojca Świętego Benedykta XV blisko 100 lat temu, w roku 1920. Wita cię Kościół w Łodzi, który naznaczony jest także życiem i działalnością świętych – powiedział. – Wita cię dzisiaj również Kościół Łodzi męczeńskiej, której symbolami stały się getto żydowskie, słynny obóz Radegast na Przemysłowej, żołnierze wyklęci, a także nasi starsi bracia, kapłani męczennicy aresztowani ponad 70 lat temu, osadzeni w obozie w Konstantynowie, a następnie wywiezieni do KL Dachau. Witaj w Łodzi – w Kościele, który od dzisiaj staje się także twoim Kościołem, twoją Matką i twoim zadaniem. Witaj w Kościele łódzkim. Bądź dla nas dobrym pasterzem. Pasterzem „według Jezusa”.

Następnie odczytano bullę Ojca Świętego Franciszka In navem ascendens, w której wskazał on nowemu pasterzowi Kościoła w Łodzi zadania, jakie przed nim stoją: „Czcigodny Bracie, głoś słowo Boże pewnie i mądrze, udzielaj zbawczych sakramentów i ucz aktywnie lud wierny, aby rozwijał cnoty, bo, jak mówił św. Grzegorz Wielki: »Jedynie dla ludzi sprawiedliwych należy się nagroda niebieskiej ojczyzny, aby jako pokorni, czyści, łagodni i miłosierni doszli do wiecznej radości« (św. Grzegorz Wielki, Homilia XX, 14)”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter