28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wizyta ad limina drugiej grupy polskich biskupów. Rozmowy o kluczowych problemach (zdjęcia)

Ocena: 0
1031

„Wizyta ad limina ma na celu podkreślenie jedności z osobą św. Piotra i z osobą Następcy św. Piotra" – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, 11 października, podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego, na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów z Polski.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że jest to wizyta, która ma nie tylko aspekt administracyjny, ale przede wszystkim ma na celu podkreślenie jedności z osobą św. Piotra i z osobą Następcy św. Piotra.

To jest nawiedzenie progów apostolskich, a także kongregacji i dykasterii, które wchodzą w skład wszystkich instytucji, które powinniśmy odwiedzić i zdać sprawozdanie podczas naszych odwiedzin.

– podkreślił hierarcha.

 

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że początek wizyty ad limina drugiej grupy biskupów przypadł w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Z jednej strony zakorzeniamy się w to, co dawne, w to co dotyczy grobu św. Piotra, gdzie odprawialiśmy Mszę św., a z drugiej strony w to, co jest nowe, co dokonuje się i domaga się każdego czasu odnowy, to właśnie ten duch, który płynie z Soboru Watykańskiego II.

– zaznaczył.

 

Biskupi rozpoczęli dzisiejsze wizyty od Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Wywiązała się dyskusja dotycząca różnych kwestii trudnych, z którymi się spotykamy też na terenie naszego kraju i na które musimy dać odpowiedź. Są to kwestie dotyczące nie tylko Polski, ale zasadniczo kwestie, które pojawiają się na całym świecie. Dotyczą rodziny i życia. Chodzi o całą kwestię biotechnologii czy kwestię odniesienia się do związków homoseksualnych, czyli tych, które zakładają związek kobiety z kobietą czy mężczyzny z mężczyzną, których nigdy nie można nazwać małżeństwem.

– powiedział abp Gądecki.

Drugie spotkanie odbyło się w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Bardzo szeroko prezentowano działalność tej Dykasterii, jej poszczególne gałęzie oraz nową platformę stworzoną dla tejże Dykasterii, która będzie miała wymiar światowy i będzie łączyła kwestie dotyczący ekologii, integralnego rozwoju.

– zauważył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki przyznał, że podczas spotkań panuje dobra atmosfera i chęć odpowiedzi na pytania. „Zmiana jaka się dokonała, to – jak twierdzą przewodniczący dykasterii – zamiast pytań tych, którzy przybywają z wizytą ad limina, ma iść wszystko w kierunku wysłuchiwania tych, którzy przybywają z tą wizytą” – zauważył. Dodał, że wizyta ukierunkowana jest na to, aby „poznać poszczególne Kościoły i poszczególne kraje, i Kościoły w tych krajach”.

Z kolei bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przyznał, że „biskupi przyjmowani są bardzo serdecznie”. Opowiadając o wizycie w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważył, że w sprawozdaniu starał się ukazać sytuację swojej diecezji.

Mówiłem o problemach, które nas dotykają, o laicyzacji, o problemach, które są dla nas nowe, ale jednak bardzo niebezpiecznie, jak rozpad małżeństwa i rodziny.

– stwierdził. Dodał, że w diecezji próbuje się odpowiedzieć na te problemy przez aktywizację świeckich.

Najskuteczniej można ewangelizować małżeństwa i rodziny przez inne małżeństwa i inne rodziny, które pokazują dobrą stronę życia małżeńskiego, że to nie są tylko problemy i trudności.

– zaznaczył bp Śmigiel. Przyznał, że kard. Farrell, prefekt kongregacji, przekazał zachętę do tego, aby bardzo cierpliwie ewangelizować i współpracować ze świeckimi.

Bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocnicy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, opowiedział o wizycie w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Wiązała się ona z czterema zasadniczymi tematami: duszpasterstwa emigrantów, zarówno Polaków na emigracji jak i też u nas w kraju; troski o zdrowie w kontekście Covida i wyzwań pocovidowych; dobroczynność Kościoła wobec społeczeństwa, zwłaszcza ubogich i wykluczonych na marginesie społeczeństwa; troski o stworzenie.

– podkreślił bp Zadarko.

W skład drugiej grupy biskupów odbywających wizytę ad limina apostolorum wchodzą: archidiecezja gdańska z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezja szczecińsko-kamieńska z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezja poznańska z diecezją kaliską oraz archidiecezja wrocławska z diecezjami legnicką i świdnicką.

Galeria zdjęć - link (Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr)

Przeczytaj także: Przewodniczący KEP: kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter