4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: Państwo młodzi bez maseczek

Ocena: 0
206

W Italii młoda para przy ołtarzu może znów pocałować się bez maseczek. W sobotę przestał obowiązywać nakaz ich noszenia przez narzeczonych podczas ślubu kościelnego - ogłosił Episkopat.

fot.www.pixabay.com

Maseczkę musi nadal mieć ksiądz, który ma też zachować dystans 1 metra.Konferencja Episkopatu Włoch zawiadomiła o tej zmianie przekazując odpowiedź, jaką otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Biskupi zapytali MSW o to, czy nadal młoda para musi mieć podczas ceremonii maseczki.

Komitet naukowy doradzający rządowi w sprawie kroków walki z koronawirusem odpowiedział: "Ponieważ państwa młodych nie można oczywiście uznać za osoby sobie obce, mogą nie nosić maseczek". Jednocześnie zalecono, aby dalej mieli je księża i by przestrzegali dystansu co najmniej jednego metra. Eksperci z komitetu naukowego podkreślili ponadto, że to zalecenie można rozszerzyć na śluby cywilne oraz ceremonie w obrządkach innych wyznań i religii. Również na mocy rozporządzenia Episkopatu Włoch od soboty zniesiony jest obowiązek noszenia przez księży jednorazowych rękawiczek podczas udzielania komunii.

Komitet naukowy poproszony przez biskupów o uchylenie tego nakazu zaznaczył zarazem, że kapłan musi skrupulatnie zdezynfekować ręce. To samo sugeruje się też wiernym.Według naukowców niewłaściwe użycie rękawiczek może wręcz dać "fałszywe poczucie bezpieczeństwa". W mocy pozostaje rekomendacja ekspertów, by unikać przyjmowania komunii bezpośrednio do ust.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter