13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: profanacja hostii, tabernakulum i figury Matki Bożej, zdewastowany kościół

Ocena: 2.4
1555

Nieznani sprawcy zdemolowali kościół parafialny w miejscowości Cà de Caroli w prowincji Reggio Emilia w północnych Włoszech. Wandale zniszczyli kilka figur świętych, w tym statuę Matki Bożej oraz rozbili tabernakulum, rzucając konsekrowane hostie na posadzkę kościoła. Miejscowy biskup odprawił dziś Mszę św. wynagradzającą za profanację i w intencji nawrócenia autorów ataku. Na polecenie prokuratury sprawę bada lokalny komisariat.

Fot. fb/Parrocchia di Ventoso - Ca' de' Caroli

Bp Massimo Camisasca podkreślił, że atak wandali był bardzo brutalny – kościół został całkowicie zdewastowany. Sprawcy zniszczyli księgi liturgiczne, porozbijali kielichy i pateny, w prezbiterium roztrzaskali wszystko, co się dało.

Nie był to zwykły akt wandalizmu, ale świętokradztwo. Wandalom chodziło o sprofanowanie Najświętszego Sakramentu. Ten czyn bardzo wstrząsnął lokalną społecznością.

– zaznaczył bp Camisasca.

Hierarcha podkreśla, że choć atak ten może być przejawem zwykłego wandalizmu, to jednak ma swoje źródło nienawiści do chrześcijaństwa, które od wieków jest „znakiem sprzeciwu”.

Wiara rzuca wyzwanie temu światu: hedonizmowi, chciwości i nienawiści, jest prowokacyjna. W ludziach rodzi się agresja, gdy uświadamiają sobie, że szczęście wymaga odrzucenia tych światowych postaw.

– wyjaśnia bp Camisasca.

To nie pierwszy akt wandalizmu skierowany przeciwko kościołowi, który wydarzył się na terenie Włoch. W ostatnich latach jest ich coraz więcej. Podobnie dzieje się w Hiszpanii.

W świecie rośnie chrystianofobia. Rok temu wystosowaliśmy do władz apel o stworzenie obserwatorium tego zjawiska. Może to być użyteczne narzędzie do podniesienia świadomości społecznej na temat sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy.

– uważa bp Camisasca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter