29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włocławek: 75. rocznica aresztowania bł. bp. Kozala, kapłanów i alumnów

Ocena: 0
1775
– Upamiętnienie modlitwą i przejściem tej samej drogi, którą prowadzeni byli do więzienia biskup Kozal, kapłani, klerycy i nauczyciele, to obowiązek serca – powiedział bp Wiesław Mering 7 listopada we Włocławku, w miejscu uwięzienia bł. bp. Michała Kozala, 19 kapłanów i 22 kleryków włocławskich.
20141108 23:58
ks. an / Włocławek (KAI), mz
 
W 75. rocznicę aresztowania inteligencji włocławskiej przez hitlerowców biskup włocławski przewodniczył Mszy świętej za zmarłych biskupów, kapłanów, nauczycieli i tych, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej i poprowadził procesję do miejsca po byłym więzieniu włocławskim.

Na początku przypomniano imiona i nazwiska osób, które 7 listopada 1939 roku w godzinach nocnych we Włocławku, zostały aresztowane przez hitlerowców.

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił ks. prał. Artur Niemira – kanclerz diecezji włocławskiej. Zaznaczył, że Bóg chce mieć świadków w każdym czasie. – Miał ich również w ów wieczór 7 listopada 1939 roku,. Kaznodzieja przywołał również świadectwo nieżyjącego już abp. Kazimierza Majdańskiego z książki zatytułowanej „Będziecie moimi świadkami”, który jako alumn włocławski był świadkiem tamtych wydarzeń. Opisał atmosferę lęku i niepewności, ale też i heroicznej postawy bp. Michała Kozala i wielu innych, jak choćby alumna Bronisława Kostkowskiego, którego chciano uwolnić, ale za cenę wyrzeczenia się kapłaństwa: „Zginął kleryk za wierność wobec kapłaństwa” – pisał abp Majdański.

Zastanawiając się, czego nas, żyjących, uczą zmarli świadkowie ks. Niemira stwierdził, że najpierw odwagi i wierności Chrystusowi oraz wybranemu powołaniu. Przywołał świadectwo chrześcijanina z Iraku, który wzywał, by nie wstydzić się Jezusa.

Kaznodzieja dodał, że ci świadkowie uczą nas również potrzeby modlitwy za ojczyznę, polską szkołę i młodzież, za biskupów i kapłanów, o powołania oraz za małżeństwa i rodziny.

– Czy stać nas jeszcze na życiowe wybory, trwałe, ostateczne, a nie tymczasowe? Kim jesteśmy wobec świadectwa tych, których dziś wspominamy? – pytał kanclerz włocławskiej kurii. – Oby wobec świadectwa świadków stać nas było, chociaż na taką roztropność w sprawach zbawienia, jaką wykazujemy się w zabieganiu o dobra tego świata – zakończył kaznodzieja.

Po Liturgii zgromadzeni w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa w modlitewnej procesji udali się na miejsce, gdzie aresztowano bł. ks. bp Michała Kozala, kapłanów, katechetów, wychowawców, profesorów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Bp Mering na miejscu po byłym więzieniu odmówił modlitwę za zmarłych biskupów i prezbiterów i zachęcił by pamiętać o tych, którzy giną za wiarę.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się pracownicy Kurii Diecezjalnej, moderatorzy WSD we Włocławku, proboszczowie i księża włocławskich parafii, klerycy, siostry zakonne i przedstawiciele młodzieży włocławskich szkół i władz miasta oraz wierni świeccy.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter