3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włocławskie Dni w Diecezji pod hasłem "Misericordia"

Ocena: 0
588

Hasłem przyświecającym włocławskim Dniom w Diecezji, organizowanym przed ŚDM 2016 w Krakowie będzie „Misericordia”.

2016-02-21 00:55
luk / Włocławek (KAI), mz

Spotkania z młodzieżą i rodzinami diecezji, wydarzenia sportowe i rekreacyjne, poznanie kultury i tradycji regionów oraz centralna liturgia Mszy św. w Licheniu – to tylko niektóre elementy programu przygotowanego dla gości z zagranicy.

– Misericordia – miłosierdzie, to nazwa biblijna jaką wybraliśmy dla diecezji, gdyż na tydzień przed spotkaniem młodych w Krakowie chcemy z naszymi zagranicznymi gośćmi odkrywać prawdę o Bożym Miłosierdziu, tak zakorzenioną w tożsamości naszej diecezji. Pragniemy to czynić u źródeł, gdzie św. Faustyna urodziła się, doświadczyła Bożego miłosierdzia i przygotowywała się, by ogłosić je całemu światu – powiedział diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Artur Niemira.

Jak podkreślił razem z patronką ŚDM 2016 uczestnicy Dni w Diecezji będą wsłuchiwać się w Boży głos, doświadczać bezgranicznej i bezinteresownej Bożej miłości, odkrywać plan, jaki Bóg przygotował dla każdego z ludzi oraz doświadczać obecności Chrystusa we wspólnocie młodego Kościoła.

Następnego dnia po przyjeździe i powitaniu przez parafie i rodziny, a więc w czwartek 21 lipca, młodzież spotka się w kościołach na katechezie i usłyszy świadectwa młodych Polaków o swojej wierze i przygotowaniach do ŚDM. Następnie rozpocznie się tzw. „Folk day”, w czasie którego goście rozpoczną zwiedzanie ciekawych miejsc swojego zamieszkania, a w godzinach południowych dotrą do Włocławka, by zatrzymać się w katedrze z XV wieku czy nawiedzić miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie i zobaczyć inne ciekawe punkty biskupiego miasta.

Wieczorem wszyscy powitani zostaną przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa i prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, a następnie wezmą udział w wydarzeniu kulturowym, jakim będzie koncert z udziałem zespołów muzycznych, tanecznych i grup folklorystycznych prezentujących bogactwo kultury Polski i regionów diecezji. Nie zabraknie w nim zaproszenia do wejścia w tradycję wiary Kościoła Włocławskiego i do wspólnego śpiewu hymnu ŚDM Karków 2016.

Piątek nazwany został dniem miłosierdzia. W nawiązaniu do nazwy diecezji włocławskiej wybranej na czas ŚDM 2016, młodzi wezmą udział w dziełach miłosierdzia prowadzonych przez parafie. Wszyscy spotkają się w Świnicach Warckich, bo tutaj zaczęło się życie i droga Apostołki Bożego Miłosierdzia. Najpierw nawiedzą dom urodzin św. Siostry Faustyny w Głogowcu, pieszo pielgrzymować będą do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej, a o godz. 15:00 wraz z Pasterzem Diecezji przeżyją „Godzinę Miłosierdzia”. W tym samym czasie we wszystkich kościołach diecezji wierni będą łączyć się na wspólnej modlitwie.

Sobota to dzień wydarzenia centralnego, jakim będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa w licheńskim sanktuarium. W drodze do Lichenia, grupy będą mogły zwiedzić ciekawe dla nich miejsca, a w samym Licheniu – sanktuarium. W licheńskiej bazylice pomodlą się także Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po Eucharystii przewidziana jest prezentacja grup, które przyjechały z zagranicy na włocławskie Dni w Diecezji.

Niedziela to dzień w parafii, kiedy przyjezdni zaproszeni zostaną do poznania „naszej małej Ojczyzny”. Ze wspólnotą parafialną, która będzie ich gościła, przeżyją niedzielną liturgię, zjedzą obiad w rodzinach, a po południu rozpocznie się czas rekreacji, sportowych zabaw, imprezy kulturowej, może wspólnego grilla czy po prostu poznania kolejnych ciekawych miejsc w goszczących ich miejscowościach. 25 lipca młodzi pożegnają się z diecezją włocławską i wyjadą do Krakowa.

Stałym punktem każdego dnia będzie Apel Jasnogórski.

Na chwilę obecną przyjazd do diecezji włocławskiej zadeklarowało ok. 1500 osób – diecezja gotowa jest przyjąć 4 tysiące pielgrzymów. W Dniach w Diecezji udział wezmą młodzi z takich krajów, jak: Korea Południowa, Kazachstan, Białoruś, Królestwo Bahrajnu, Włochy, Francja, Argentyna, Słowenia, Łotwa, Niemcy, Kanada, Hong Kong.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter